Գիշերը հակառակորդը ականանետով հարվածներ է հասցրել Արցախի Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ. տուժածներ չկան
Մարտի 8-ին՝ ժամը 23։00֊ի սահմաններում, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի հատվածում հակառակորդը հերթական անգամ խախտել է հրադադարը՝ 60 մմ տրամաչափի ականանետից 3 հատ ական արձակելով գյուղի ուղղությամբ։
Այս մասին հայտնում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից՝ նշելով, որ հայկական կողմից տուժածներ չկան։
Հրադադարի խախտման դեպքի մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։
Ներկայումս օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը հանգիստ է։
Հիշեցնենք, Խրամորթը վերջին շրջանում պարբերաբար հայտնվում է Ադրբեջանի թիրախում:
Դեռ փետրվարի 15-ին ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնում հաղորդում էր ստացվել՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման և խաղաղ բնակչությանը հերթական անգամ թիրախավորելու վերաբերյալ:
Գյուղի վարչական տարածքում  բնակիչների վրա տրակտորով հերկ կատարելու ժամանակ հակառակորդի մարտական դիրքից արձակված կրակոցներից վնասվել է տրակտորի հետևի անվադողը:
Փետրվարի 26-ին հայտնի դարձավ, որ գյուղի մոտակայքում գտնվող ադրբեջանական դիրքերից բարձրախոսով բնակիչներից պահանջում էին լքել տներն ու հեռանալ, ընդ որում՝ հայերենով: Արցախի ՆԳՆ-ն հայտնել էր, որ բարձրախոսներով գյուղը լքելու ադրբեջանական կոչերը, ըստ էության, խուճապային տրամադրություններ ստեղծելու տրամաբանություն ունեն։
Մարտի 7-ին էլ ԱՀ ՊԲ-ն հայտնել էր, որ ադրբեջանական կողմը 60 մմ տրամաչափի ականանետով թիրախավորել է Խրամորթ գյուղին հարակից գերեզմանոցը՝ արձակելով 2 ական։
Հիշեցնենք, որ երեկվանից Շուշիի շրջանի հատվածում ՀՀ-ից Արցախ գազամատակարարումը դադարեցված է: Խողովակը վնասված է  այն հատվածում, որը գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ, ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է և՛ Արցախի իրավապահների, և՛ գազամատակարարող ընկերության մասնագետների հասանելիությունը վթարի վայր։