Փետրվարի 5-ին՝ ժամը 03:35-ին, ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոն զանգած քաղաքացին հայտնել էր, որ հարձակվել են Գյումրի քաղաքի Խանջյան փողոցի բենզալցակայանի վրա:
ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ ժամը 03:00-ի սահմաններում գազալցակայանի աշխատակիցը հարակից տարածքում նկատել է երկու դիմակավորված անձանց, որոնցից մեկը մտել է սենյակ և ինքնաձիգով մեկ անգամ կրակել հատակին՝ պահանջելով փող, ապա դրամարկղից հափշտակել է մոտ 150.000 դրամ և դիմել փախուստի:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակում քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության, Շիրակի մարզային վարչության, Կումայրիի, Մուշի և Ախուրյանի բաժինների ծառայողների համատեղ ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է գազալցակայանի վրա ավազակային հարձակումը կատարած անձանց ինքնությունը: Կասկածյալները՝ Գյումրի քաղաքի 27 և 31 տարեկան երկու բնակիչներ, մարտի 7-ին բերման են ենթարկվել ոստիկանության Կումայրիի բաժին, ապա ներկայացվել Շիրակի մարզային քննչական վարչություն:
Նրանք ձերբակալվել են:
Դատարանի որոշմամբ՝ խուզարկություն է կատարվել 27-ամյա գյումրեցու տանը և ավտոտնակում:
Հայտնաբերել են «ԱԿՄ-47» տիպի 7,62 մմ տրամաչափի ինքնաձիգ, փամփշտատուփ՝ լիցքավորված չորս փամփուշտով, 7,62 մմ տրամաչափի 9 փամփուշտ, 1 մուրճ, 14 դանակ:
Քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի (Ավազակությունը) հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: