ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ավարտին կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի առանձնազրույցը (տեսանյութ)
ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ավարտին կայացել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առանձնազրույցը: Այս մասին տեղեկացնում է պաշտոնական Կրեմլը: Երկու երկրների ղեկավարների զրույցն ամբողջությամբ՝ ստորև.
Վլադիմիր Պուտին.
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրովիչ.
Մենք ձեզ հետ կանոնավոր կապի մեջ ենք երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերի և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, սակայն հարցերը միշտ շատ են լինում: Սա ակնհայտ է մեր երկխոսության ինտենսիվության պայմաններում:
Երկկողմ ձևաչափով մեր զրույցի սկզբում նշեմ, որ անցած տարվա ընթացքում մենք նկատում ենք առևտրի գոհացնող աճ, ներդրումները շարունակվում են։ Մենք շարունակում ենք մեր միասնական ակտիվ աշխատանքը ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործում՝ արդեն եռակողմ ձևաչափով, Ադրբեջանի մեր գործընկերների հետ միասին։
Շատ հարցեր կան, ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունեմ հանդիպելու և դրանց մասին խոսելու»։
Նիկոլ Փաշինյան
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՊԿ հոբելյանական գագաթնաժողովը կազմակերպելու և ավանդական հյուրընկալ ջերմ ընդունելության համար։
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 20-ամյակը շատ ուշագրավ իրադարձություն է, շատ կարևոր իրադարձություն է մեզ համար։ Կարծում եմ՝ մենք շատ բովանդակալից զրույց ունեցանք։ Շատ կարևոր է, որ այս խոսակցությունն ուղղված լինի մեր Կազմակերպության ապագային և հետագա զարգացմանը։
Մեկ ամիս էլ չի անցել Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած իմ առաջին պաշտոնական այցից, որից հետո մենք նույնպես շատ բովանդակալից զրույց ունեցանք։ Բայց, ինչպես ճիշտ նկատեցիք, մեր երկկողմ օրակարգն այնքան զբաղված է, որ նույնիսկ կարող ենք ավելի հաճախ հանդիպել և քննարկել։ Իհարկե, մենք մշտական կապի մեջ ենք, պարբերաբար խոսում ենք հեռախոսով։
Տնտեսության մասով ուզում եմ նշել նաև, որ մարտին գրանցված որոշակի անկումից հետո սպասվում է երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացում, իհարկե, մենք նշում ենք ռուսական բիզնեսի ներդրումային հետաքրքրությունը՝ ներդրումներ կատարել Հայաստանում։ Գիտեմ, որ այս հարցում դուք նաև ռուս գործարարներին ուղղորդում եք Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հարցում։ Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ դրա համար:
Եվ, իհարկե, հուսով եմ և վստահ, որ այսօր մենք կքննարկենք նաև տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը՝ ինչպես նշել ենք մեր համատեղ հայտարարության մեջ։ Ես կցանկանայի ձեզ հետ կիսվել որոշ տեղեկություններով և քննարկել նաև այս հարցը»: