Ղարաբաղյան կարգավորման համար գործող ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դադարեցրել է իր գործունեությունը ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ:
Այս մասին այսօր Բաքու կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հավելելով՝ չնայած դրան՝ եվրոպացիները գիտակցում են, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների երեք հայտարարությունները հիմք են՝ մնացած բոլոր հարցերի վերջնական լուծման համար։
Հարցին՝ արդյոք Ռուսաստանը համակարծի՞ք է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դիրքորոշման հետ՝ «20 տարվա գործունեության զրոյական արդյունքից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությանը «հրաժեշտ տալու» անհրաժեշտության մասին», նախարարը նշել է, որ ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ իր բանակցությունների ընթացքում խմբի աշխատանքի մասին անդրադարձ չի ունեցել:
«Մենք սկզբունքորեն չենք քննարկել Մինսկի խումբը որպես այդպիսին, քանի որ այն դադարեցրել է իր գործունեությունը ամերիկացի և ֆրանսիացի մասնակիցների նախաձեռնությամբ: Բայց, իհարկե, քննարկել ենք հետկոնֆլիկտային կարգավորման գործընթացները, որոնց հիմքում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների երեք եռակողմ հայտարարությունները»,- ասել է նա։
Ըստ Լավրովի՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների ստորագրած երեք հայտարարություններն այժմ բոլորը ճանաչվել են որպես մնացած բոլոր հարցերը վերջնականապես փակելու շարժման հիմք: «Մենք ելնում ենք դրանից: Ինչպես հասկանում եմ, այս իրողությունը ճանաչել են նաև մեր եվրոպացի հարևանները, որոնք ամեն կերպ փորձում են գործադրել Եվրամիության ջանքերը մնացած խնդիրների լուծման գործում»,- ընդգծել է ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը։
Վերջինիս խոսքով՝ եվրոպացի գործընկերները գիտակցում են, որ խնդիրները շարադրված են համապատասխան երեք փաստաթղթերում և «ոչ մի կերպ կապված չեն ո՛չ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության, ո՛չ էլ այն զարգացումների հետ, որոնք եղել են այդ խմբի ներսում, բացառությամբ՝ վերջնական նպատակի»:
Իսկ վերջնական նպատակը, ըստ Լավրովի հայտարարության, այն էր, որ «հարկավոր էր ազատագրել Ղարաբաղի շրջանները և լուծել բուն Ղարաբաղի և նրա բնակչության կենսագործունեությանն առնչվող հարցերը»: