Նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ՝ Հայաստանում աշխատողների թիվն աճել է 4.7%-ով. Բաբկեն Թունյան
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2022 թ. հուլիսին Հայաստանում աշխատողների թիվը կազմել է 683 հազար 152 մարդ, որից 202 հազար 987-ը՝ պետական հատվածում, 480 հազար 165-ը՝ ոչ պետական:
Այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում հայտնել է ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը՝ շարունակելով.
«Նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ՝ աշխատողների թվաքանակն աճել է 30.7 հազար մարդով կամ 4.7%-ով:
Նախաճգնաժամային 2019 թ. հուլիսի համեմատ՝ աշխատողների թիվն աճել է ավելի քան 80 հազարով կամ 13.3%-ով:
Աշխատողների թվի աճը, նախորդ տարվա համեմատ, գրանցվել է բացառապես մասնավոր հատվածի հաշվին (7% աճ): Պետական հատվածի աշխատողների թիվը նվազել է 0.2%-ով:
Ըստ ոլորտների՝ տոկոսային առումով ամենաբարձր աճը գրանցվել է ՏՏ ոլորտում՝ 43.8%: Ոլորտի աշխատողների թիվը 20.7 հազարից մոտեցել է 30 հազարի:
683 հազար 152 հոգուց մեծ մասը զբաղված է մանրամեծածախ առևտրի (122 հազար 252 մարդ), կրթության (111 հազար 088 մարդ), մշակող արդյունաբերության (79 հազար 379 մարդ), առողջապահության և սոցապ սպասարկման (48 հազար 996 մարդ) ոլորտներում:
Պետական կառավարման ոլորտում աշխատողների թիվը այս տարվա հուլիսին կազմել է 34 հազար 311 մարդ, որը նախորդ տարվա հուլիսի ցուցանիշից ցածր է 4.8%-ով»,- գրել է նա: