Մենք վերջապես ունենք Մոսկվային ոչ ենթակա արտաքին գործերի նախարար. Իոաննիսյանն ու Սաֆարյանը՝ Միրզոյանի աշխատանքի մասին
Մենք վերջապես ունենք Մոսկվային ոչ ենթակա մեր արտաքին գործերի նախարարը:
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է «Իրազեկ քաղաքացիներ միավորում» հասարակական կազմակերպության համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը՝ նշելով, որ ԱԳՆ-ին շատ դժվար է դուրս գալ Ռուսաստանի ենթակայությունից։
«Երբ տասնամյակներով կառուցված դրվածքն այն է, որ քեզ Մոսկվայից բառացիորեն անվանում են «большой мальчик» և պարզապես թելադրում անելիքներդ, ծանրագույն ջանքեր է պետք գործադրել, որ դուրս գաս դեմ դիմաց ու ասես այն ամենը, ինչ քո պետությանը պետք է, որ ասես։
Արարատ Միրզոյանը, ըստ էության, այսօր Սերգեյ Լավրովին հայտարարեց Հայաստանի անկախության մասին։ Հայտարարեց, որ մեր ԱԳՆ-ն այլևս Մոսկվայի սեփականությունը չէ։
Ինչ խոսք, սա շուտ պիտի արվեր, սրա հետ միասին ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու պրոցես պիտի նախաձեռնվեր, և, առհասարակ, այս ամենը դեռ պիտի կարողանանք ազգովի մարսենք։
Բայց այսօր ես չեմ կարող չգնահատել Արարատ Միրզոյանի ջանքերն ու ուժը, որն այդ մարդը իր մեջ գտավ։ Դա իրապես հարգանքի արժանի է»,- գրել է նա։
Միրզոյանի աշխատանքին իր էջում անդրադարձել է նաև քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը՝ գրելով.
«Առայժմ կասեմ, որ Արարատ Միրզոյանը լավ ԱԳ նախարար է։ Ոչ թե նրա համար, որ ժամանակ առ ժամանակ դիպուկ հայտարարություններով բալասան է լցնում մեր չսպիացած սրտի ու վերքի վրա, այլ որ շատ խորն աշխատող տղա է»:
Սաֆարյանի և Իոաննիսյանի կարծիքների համար հավանաբար հիմք է ծառայել երեկ՝  հոկտեմբերի 12-ին, Աստանայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է Ռուսաստանի՝ որպես ռազմավարական դաշնակցի, միանշանակ դիրքորոշումը և աջակցությունը ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու հարցում: