Օրերս «Միսիս Եվրոպա 2022» գեղեցկության մրցույթին մասնակցած 27-ամյա Վերա Սաֆարյանը, չնայած երիտասարդ տարիքին, անսովոր ու բարդ ճանապարհ է անցել․ ուսում, ծառայություն, պատերազմ ու «Միսիս Եվրոպա 2022» մրցույթ:
Հադրութցի աղջիկը սկզբում սովորել է Արցախի պետական համալսարանում, ռուսաց լեզու և գրականություն բաժնում, ավարտելուց հետո, սակայն, իր մասնագիտությամբ ընդամենը մեկ տարի է դասավանդել դպրոցում, հետո ճանապարհը տարել է դեպի զինվորական ծառայություն։ Դպրոցին ու գնահատման մատյանին, աշակերտական ժպիտներին փոխարինել են զինվորական հագուստով հասուն տղամարդիկ, սահմանն ու զենքը։ Տնային հոգսերն ու խնդիրները փոխարինվել են հայրենիքի ունեցած ցավով ու վերքերով:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում Վերան պատմում է՝ Արցախյան 1-ին պատերազմում զոհված հոր հանդեպ ունեցած պարտքի զգացումն ու հայրենիքի հանդեպ սերն են, որ իրեն տարել են դեպի զինվորական կյանք:
«Ծնվել, մեծացել ու ապրել եմ Հադրութում։ Իմ ուսուցումը ռազմական չի եղել, բայց որոշեցի աշխատանքի անցնել Արցախի ՊԲ-ում՝ որպես օպերատիվ աշխատող։ Պատերազմի ընթացքում բոլոր կին զինծառայողներին տեղափոխեցին դիրքեր։ Քանի որ իմ հայրը եղել է արցախյան պատերազմի ակտիվ մասնակից, ունի «Մարտական խաչ» կոչում, ու այն փաստը, որ ես ու հայրս իրար չենք տեսել, որովհետև նա զոհվել է իմ ծնվելուց 6 ամիս հետո, նրա հանդեպ ունեցած սերն ու հարգանքը ստիպեցին շարունակել հորս զինվորական ուղին»,- ասում է 27-ամյա կինը:
Զինվորական դառնալու որոշմանը սկզբում մայրն է դեմ եղել, դստերը խրատել է՝ ասելով. «Կնոջ համար դա դժվար ճանապարհ է»: Սակայն այդ դժվար ճանապարհն է, որ Վերային ստիպել է մյուս բարդությունների միջով անցնել ավելի հեշտ ու միշտ պայքարել։ Խոստովանում է՝ ծառայությունն իր կյանքի մի փուլն է եղել, որտեղ անցկացրել է ծանր ու դժվար օրեր, բայց և՝ լավագույն պահեր։
Պատերազմի ընթացքում եղել է Վարանդայում (Ֆիզուլի), հետո պայթյունների ու կրակոցների ձայների ուղեկցությամբ՝ տեղափոխվել Հադրութ, որտեղից էլ՝ Ստեփանակերտ։
«Ինձ համար կյանքի դպրոց էր, որը ես անցել եմ ու ուրախ եմ, որ ունեցել եմ այդպիսի փորձ։ Հայրենիքիս կարողացել եմ օգտակար լինել։ Պատերազմի ընթացքում հրամայեցին սահմանից իջեցնել բոլոր կին զինծառայողներին, քանի որ ամեն ինչ արդեն շատ էր վտանգավոր դարձել։ Մեքենա չկար, որովհետև վիրավորներին էին շտապում օգնություն ցուցաբերել, մի կերպ կարողացանք հասնել Հադրութ, բայց սեպտեմբերի 30-ին արդեն մեզ շրջափակել էին. գյուղից մի կերպ դուրս եկանք»,- վերհիշում է Վերան։
Հոկտեմբերի 10-ին գյուղից դուրս գալով՝ շարժվել են մեկ այլ գյուղ, այնտեղից էլ՝ Ստեփանակերտ։ Վերան 7-ամյա որդուն մայրիկի հետ ճանապարհել է Երևան, ինքը՝ շարունակել մնալ Արցախում՝ մինչև պատերազմի ավարտը։ Պատերազմի ավարտից հետո տեղափոխվել է Երևան։
«Պատերազմից հետո մեղքի զգացում ունեմ․ ես էլ եմ կորուստ ունեցել, զոհվել են իմ բարեկամները, դասընկերները։ Ամեն անգամ «Եռաբլուր» բարձրանալով՝ մեղքի զգացում եմ ունենում, որ ես ապրում եմ, մայրս ինձ գրկում է, իսկ շատերը դեռ իրենց տղայի ճակատագրի մասին ոչինչ չգիտեն։ Ես էլ չեմ մտածում, որ հայրենիքս ու տունս, հորս գերեզմանն է մնացել թշնամուն, այլ ցավում եմ այդքան երիտասարդ կորուստների համար»,- նշում է Վերան։
Երևանում արդեն 27-ամյա կնոջ կյանքը դրականորեն փոխվել է։ Պատմում է՝ մայրաքաղաքում քայլելիս իրեն մոդելային գործակալությունների աշխատակիցները շատ են նկատել, առաջարկել գովազդային համագործակցություններ, այսպես էլ նախասիրությունները փոխվել են:
Եվ ահա, այս փոփոխությունների շնորհիվ էլ մասնակցել է «Միսիս Եվրոպա 2022» գեղեցկության մրցույթին․ «Որոշեցի գնալ, մոդելային դպրոցում սովորել, ձեռք բերեցի շատ ունակություններ, ու այնտեղ էլ խոսվեց մրցույթի մասին։ Իմ մասնակցությունը հաստատվեց։ Մի փոքր դժվար էր, քանի որ հովանավոր ու աջակից չունեի, որ կկարողանային ֆինանսապես աջակցել, բայց որոշեցի գնալ։ Պետք է իմ երկիրը ներկայացնեի 35 երկրների կողքին, որոնք պետք է լսեին իմ հայրենիքի մասին»։
Գեղեցկության մրցույթում Վերան սկզբում ներկայացրել է հայկական տարազը, վիդեոհոլովակի միջոցով պատմել Արցախի ու Հայաստանի մասին։ Ասում է՝ իր ելույթի շնորհիվ շատերը ճանաչեցին մեր երկիրը։
«Տեսնում էի իրենց զարմացած աչքերը։ Մարդ կար, որ մտածում էր՝ Հայաստանն է ագրեսիա հրահրում Ադրբեջանի նկատմամբ, ու իմ պատմածի շնորհիվ փոխվեց նրանց կարծիքը»,- ասում է նա:
Մրցույթի պայմաններից է եղել, որ մասնակիցները լինեն մայրացած. Վերան ունի 7-ամյա որդի։ Նրա խոսքով՝ տղան էլ իր նման աշխույժ է։ Ասում է՝ իր օրինակով որդուն փորձում է ցույց տալ, որ եթե ձգտում ես, ապա կարող ես հասնել բարձունքների։
Արցախցի գեղեցկուհին այժմ նոր աշխատանքի առաջարկներ ունի. ուզում է շարունակել մոդելային կարիերան։