Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է ԵԱՀԿ-ի՝ Հայաստան առաքելություն ուղարկելու որոշմանը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի գերատեսչությունը հայտարարություն է տարածել՝ արձագանքելով ԵԱՀԿ հայտարարությանը, ըստ որի՝ ՀՀ կառավարության հրավերով ԵԱՀԿ-ն հոկտեմբերի 21-27-ը կարիքների գնահատման խումբ կուղարկի Հայաստան:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը, գործելաոճին հավատարիմ, հայտարարել է, թե՝ «երբեք նման առաքելության ուղարկման հարց չի քննարկվել ԵԱՀԿ որոշումների կայացման որեւէ կոլեկտիվ մարմնում եւ հետեւաբար նաեւ նման առաքելություն ուղարկելու մասին որոշում չի կայացվել»։
Պաշտոնական Բաքուն ընդգծել է, թե՝ «տվյալ անվան ներքո հանդես եկող որեւէ խումբ չի ունենալու ԵԱՀԿ մանդատ եւ որեւէ կերպ կապված չի լինելու ԵԱՀԿ-ի հետ, եւ վերջինիս ընդունած զեկույցներն էլ չեն համարվելու ԵԱՀԿ փաստաթղթեր»։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՀՀ կառավարության հրավերով ԵԱՀԿ-ն հոկտեմբերի 21-27-ը կարիքների գնահատման խումբ կուղարկի Հայաստան: Այս մասին հայտնել էր ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը: Այցի նպատակն է անվտանգության համակարգային հայեցակարգի շրջանակներում ԵԱՀԿ փորձի եւ մանդատի հիման վրա գնահատել իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշակի շրջաններում: