Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական համաժողովի չեն մասնակցելու Ամենայն հայոց և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսները, ՀՅԴ-ը։ Տարբեր պատճառաբանություններով նրանք հրավերները մերժել են։
Այս մասին Առաջին ալիքի եթերում՝ Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցի ժամանակ, հայտնել է Սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«Հանդիպել եմ երկու կաթողիկոսների հետ։ Իրենք տարբեր պատճառներով չեն ուզում մասնակցել։ Գարեգին Բ-ն չէր ուզում, ասում էր, որ պատճառը կառավարության կողմից ոչ բարյացակամ վերաբերմունքն է։ Նաև ասաց, որ չի կարող մասնակցել պետության կազմակերպած միջոցառմանը։
Արամ Ա-ն ասում էր՝ միջավայրը հեղհեղուկ և տոքսիկ է, ու այս պահին ճիշտ չէ հավաքվել։ Համաձայն չեմ, այսօր օրհասական պահեր է ապրում մեր պետությունը, հենց սա է պահը, որ պետք է հանդիպենք։ Երկուսին էլ չեմ կարողացել համոզել։
ՀՅԴ-ի պահը քաղաքականացված է, իրենք պետք է պատասխանեն, թե ինչու չեն մասնակցում։ Հրավիրել ենք դաշնակցական անհատների։ Այդուհանդերձ, չեմ կարծում, որ պառակտում ենք ստանում։ Միգուցե կատարյալ միասնություն չենք ստանում, բայց ստանում ենք միասնություն»,- ասել է Սինանյանը։
Նշենք, որ Հայ առաքելական եկեղեցու երկու ղեկավարները՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը, հայտարարել էին, որ բոյկոտելու են Սինանյանի կազմակերպած հատվածական «Գագաթնաժողովը»։ Գարեգին Բ-ի խոսնակն ասել էր, որ «գագաթնաժողովը կարող է նոր զգայունություններ և լարվածություն առաջացնել մեր ազգային կյանքում, իսկ դա արդյունավետ չի լինի»։
Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի կազմակերպած «Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը» տեղի կունենա Երևանում հոկտեմբերի 28-31-ը։
Գագաթնաժողովին մասնակցելու են նաև Արցախի կառավարության ներկայացուցիչները՝ ՀՀ ԱԳՆ և Անվտանգության խորհրդի հետ միասին։