ՀՀ-ը կարծես որոշել է ոչ միայն մասնակցել ՀԱՊԿ-ի հոգեհացին, այլև պատշաճ կազմակերպել նրա հուղարկավորությունը. Բաբաջանյան
«Հանուն հանրապետության» կուսակցության հիմնադիր Արման Բաբաջանյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում անդրադարձել է ՀԱՊԿ կազմում Հայաստանի գործունեությանը:
Նա նկատել է՝ ամրապնդվում է իր այն համոզումը, որ ՀԱՊԿ շրջանակում Հայաստանն ավելի մեծ խնդիրներ է առաջացնում այդ կառույցի, նրա կենսունակության համար, քան եթե լքեր այն։
«Կառույցն իր անկենդանությամբ կարծես չի էլ թաքցնում, որ ցանկանում է՝ օր առաջ Հայաստանը լքի դաշինքը։ Բայց Հայաստանը կարծես որոշել է ոչ միայն մասնակցել Դաշինքի հոգեհացին, այլև պատշաճ կերպով կազմակերպել նրա դիահերձարան տեղափոխման, վերջին հրաժեշտի, հուղարկավորության արարողությունները։
Կազմակերպությունը լքելու որոշումը ՀԱՊԿ առաջատարին Հայաստանի հանդեպ ավելի կոշտ գործողությունների դիմելու «լեգիտիմ» հիմքեր կտար։ Այս բոլորից հետո մի պարագայում կարելի է գուցե դեմ չլինել ՀԱՊԿ-ից դուրս չգալու որոշմանը՝ եթե դրա հիմքում կան ռացիոնալ հաշվարկ, ռազմավարություն, հստակ մշակված քաղաքականություն և այլընտրանքներ»,- ընդգծել է քաղաքական գործիչը:
Երեկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի էր ունեցել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որն անցկացվել էր տեսակոնֆերանսի ձևաչափով: