Կարևոր է ՌԴ հստակ դիրքորոշումն Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի՝ ՀՀ տարածքից դուրս գալու հարցում. ՀՀ վարչապետը՝ ՌԴ նախագահին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Երևանի համար ընդունելի են այն մոտեցումները, որոնք առաջարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների հաստատման ռուսական նախագիծը:
Փաշինյանը խոսել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման և հայ-ադրբեջանական սահմանի դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի վերաբերյալ։
Նա հայտարարել է, որ ուզում է կենտրոնանալ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ։
Վալդայում Դուք նշել եք, որ կպաշտպանեք այն կետերը, որը կարտահայտի հայկական կողմի մոտեցումները։ ԼՂ հարցով մեզ համար ընդունելի են ռուսական տարբերակի կողմից առաջարկվող բազային պարամետրերը և առաջարկները՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների հաստատման համար։ Հուսով եմ՝ Դուք կաջակցեք այս փաստաթղթին, որը կարող է հիմք հանդիսանալ մեր այսօրվա եռակողմ հանդիպման արդյունքում հնարավոր հայտարարության համար։
Հայաստանը դա առաջարկել է, բայց մինչև այժմ մենք չունենք ռուսական կողմի աջակցության հաստատումը։ Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ ամենը ոչ մի կերպ չի հակասում Պրահայում ձեռք բերված համաձայնություններին, և, իմիջիայլոց, Պրահայի բանակցությունների ընթացքում ես առաջնորդվում էի՝ այդ թվում և Ձեր հրապարակային հայտարարություններով։
Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի համար կարևոր է Ռուսաստանի հստակ դիրքորոշումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զորքերին ելման դիրքեր դուրս բերելու անհրաժեշտության հարցում։
Նա սահմանազատման և սահմանագծման թեմայի համատեքստում ընդգծել է, որ այս գործընթացի սկզբում Երևանը քանիցս ընդգծել է, որ նախ պետք է սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացման մեխանիզմներ ստեղծվեն։
«Ռուսաստանի դիրքորոշումն այն էր, որ սահմանազատման հանձնաժողովի ձևավորումն ինքնին կդառնա սահմանային անվտանգության մեխանիզմ։ Մենք չէինք կիսում այդ դիրքորոշումը, բայց ի վերջո որոշեցինք հիմնվել մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի դիրքորոշման վրա։ Սակայն, ի հեճուկս դրան, սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը նոր լայնածավալ ագրեսիա նախաձեռնեց Հայաստանի դեմ և նոր տարածքներ օկուպացրեց»,- հավելել է ՀՀ վարչապետը։
«Գիտեմ, որ Դուք քաղաքական կամք ունեք դրա համար։ Մենք ամեն կերպ սատարում ենք դրան: Պետք է գտնենք այն առանցքային պահերը, որոնք մեզ թույլ կտան առաջ շարժվել»,- ասել է Պուտինը։
Ավելի վաղ հայտնել էին, որ ընթանում է Փաշինյան-Պուտին հանդիպումը: