Երևանի մանկապարտեզներից մեկում ամիսներ առաջ երեխային խոշտանգելու գործը դեռևս նախաքննության փուլում է․ կա մեղադրյալ
Երևանի մանկապարտեզներից մեկում այս տարվա փետրվարին դայակների կողմից երեխաներից մեկին պարբերաբար խոշտանգումների ենթարկելու մասով գործը նախաքննության փուլում է, կա մեղադրյալ։
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ը տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք՝ սույն թվականի փետրվար ամսին լուրեր տարածվեցին, որոնց համաձայն՝ Երևանի մանկապարտեզներից մեկի դայակները երեխաներից մեկին պարբերաբար խոշտանգել են: Ըստ այդ լուրերի՝ նրանք երեխայի ձեռքերը կապել են պարանով և երկաթյա տաք խաղալիքով այրել վերջինիս կրծքավանդակը, հարկադրել են ուտել հող, խոտ, կղանք: Չճշտված լուրերի համաձայն՝ խոշտանգումները եղել են 2019 թ. մարտից մինչև 2021 թ. հոկտեմբերի 14-ը: Երեխայի նկատմամբ խոշտանգումները պայմանավորված են եղել նրա հոր՝ պակիստանցի լինելու հանգամանքով:
«Հայկական Ժամանակ»-ը այդ ժամանակ այցելել էր տվյալ մանկապարտեզ: Մեզ հետ զրույցում աշխատակիցներից մեկը խոշտանգելու մասին լուրերը անվանել էր զրպարտանք։
Մանկապարտեզում երեխայի նկատմամբ բռնության բողոքի հիմքով՝ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածով (Ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը)։