Երեկ և այսօր Վարուժան Ավետիսյանը ենթարկվել է բուժզննության, առողջական վիճակը գնահատվել է լավ, գանգատներ չեն եղել. ԱՆ
Երեկ լրատվամիջոցներով տեղեկություն էր տարածվել այն մասին, որ Վարուժան Ավետիսյանի առողջական վիճակը վերջին օրերին վատացել է:
Նույն օրը՝ 12.11.22թ-ի երեկոյան համայցի ժամանակ, հերթապահ բուժքույրը կատարել է Վարուժան Ավետիսյանի ընդունելություն, որի ժամանակ ազատազրկված անձը որևէ գանգատ չի ներկայացրել, օբյեկտիվ զննության արդյունքում հեմոդինամիկ տվյալները եղել են նորմայի սահմաններում. Զ/Ճ՝ 130/85, պուլսը՝ 82 զարկ/րոպե, սատուրացիան՝ 96, ջերմաստիճանը՝ 36,2։
Այս մասին հայտնում են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից՝ հավելելով, որ այսօր՝ 13.11.22թ-ին, ևս ստորաբաժանման ղեկավարի պաշտոնակատարը կատարել է ընդունելություն, որի արդյունքում ազատազրկված անձի առողջական վիճակը գնահատվել է լավ, վերջինս գանգատ չի ներկայացրել, օբյեկտիվ զննության տվյալները եղել են նորմայի սահմաններում։
Վ. Ավետիսյանը նշել է, որ վերջին անգամ առողջական վիճակի հետ կապված գանգատ ունեցել է 2021թ-ի ապրիլ ամսին։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հայտնել էր, որ իր ուշադրության կենտրոնում է պահելու Վարուժան Ավետիսյանի առողջական վիճակին, պատշաճ բուժօգնության տրամադրմանը և այլ իրավունքների իրացման հարցերը: