Հուսամ՝ շատերը կհետաքրքրվեն հոլով․ Հայաստանի պատվիրակը երկրպագուներին ներկայացրեց «Եվրատեսիլի»՝ այս տարվա խորհրդանիշը
Հայաստանն այս օրերին պատրաստվում է «Մանկական Եվրատեսիլ 2022»-ին։ Եվրատեսիլյան շունչ ու վառ գույներն այսօր «Սիզնս Պարկ Սթեյշն» այգում էին, իսկ մեկ ամսից Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը կհյուրընկալի մրցույթի մասնակիցներին:
Այս տարի «Մանկական Եվրատեսիլ»-ն իր 20-րդ պտույտն է կատարում. մրցույթի խորհրդանիշն ընտրվել է գունազարդ հոլը։ Հայաստանի պատվիրակ Նարեի հետ միասին մեծերն ու փոքրերը այսօր «Սիզնս Պարկ Սթեյշն» այգում հավաքվել էին՝ հոլ խաղալու՝ վերհիշելով տարիների ընթացքում բակային ավանդույթ դարձած ամենահայտնի ու զվարճալի խաղերից մեկը:
Հուզված, սակայն մեծ պատասխանատվությամբ 14-ամյա Նարեն պատրաստվում է Հայաստան ժամանող 16 երկրի պատվիրակներին սովորեցնել հոլ խաղալ և նրանց ներկայացնել մեր երկիրը։ Նա խոստացավ մինչև դեկտեմբերի 11-ը սովորել հոլը լիարժեք պտտել։
«Հույս ունեմ, որ շատերը կհետաքրքրվեն հոլով և կիմանան, որ այն հայկական ազգային խաղ է ու հին պատմություն ունի: Ինքս խաղալ գիտեմ: Մինչև մրցույթը իմացել եմ այս խաղի մասին, բայց չեմ խաղացել: Շատ ուրախ էի, ու ինձ համար շատ անսպասելի էր, որ ես եմ ներկայացնելու Հայաստանը։ Քաջ գիտակցում եմ իմ առջև դրված պատասխանատվությունը։ Որքան օրը մոտենում է, այդքան հուզմունքս ավելանում է»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Նարեն համոզված է՝ «Եվրատեսիլ»-ի՝ այլ երկրների մասնակիցները տպավորվելու են Հայաստանով. «Հայաստանում, որտեղ էլ շրջենք, իրենց դուր է գալու, և, կարծում եմ, որ նրանք շատ կսիրեն իմ երկիրը»։
316066168_1596626234126029_8487166449393424670_n.jpg (246 KB)
Մեր երկրի պատվիրակը հավանում է իր երգը, որը կոչվում է «Dance!»: (Երաժշտությունը գրել են Գրիգոր Կյոկչյանը և Նիկ Էգիբյանը, խոսքերը՝ Գրիգոր Կյոկչյանը):
«Մենք ընտրել ենք լավագույն երգը, որով ներկայանալու եմ։ Ոչ միայն մեր երկրին այն կգրավի, այլ նաև բոլոր եվրոպական երկրներին»,- վստահ ասաց նա։
Իր երկրպագուների ու եվրատեսիլյան խորհրդանիշ՝ «Ֆռռիկ» ապրանքանիշի հիմնադիր Գագիկ Մխիթարյանի հետ Նարեն նախ հոլ խաղալ սովորեց, հետո երկրպագուների հետ  լուսանկարվեց։
«Թելի ծայրին կա օղակ, այն անցկացնում ենք աջ ձեռքի ցուցամատին, ձախ ձեռքով բռնում ենք հոլն ու համաչափ հնարավորինս ամուր փաթաթում ենք դեպի վերև։ Վերջին հատվածում բութ մատը դնում ենք հոլի ծայրին, շատ մոտ ենք բռնում ու մեզնից 1,5 մետր հեռավորության վրա կատարում ենք հարված»,- հոլը պտտեցնել սովորեցրեց Գագիկ Մխիթարյանը:
Մխիթարյանի խոսքով՝ հոլն ի սկզբանե ծառայել է որպես զենք, սակայն ժամանակի ընթացքում նաև որպես խաղ է մտել մարդկանց կենցաղ ու վերածվել հետաքրքիր ժամանցի:
«Մեծ ձեռքբերում է, ու շատ լավ արդյունք է, որ միջազգային մշակութային մրցույթի խորհրդանիշը «Ֆռռիկ»-ն է։ Ընտրվել է այնպիսի խորհրդանիշ, որը կարտացոլի և՛ հրաշքի գաղափարը, և՛ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի 20-ամյակը՝ միավորելով մասնակից բոլոր մանուկներին: Փոքրիկներն ու այն մարդիկ, ովքեր չգիտեին, չեն տեսել՝ հոլն ինչ է, հնարավորություն ունեն ծանոթանալու։ Ծանոթացնում ենք մեր ժամանակակից սերունդին հոլի հետ, որովհետև որոշ ժամանակ բոլորը մոռացել էին այս խաղը։ Հիմա տարբեր տարիքային ներկայացուցիչներ խաղում են․ հոլի մասին գիտեն ամբողջ աշխարհում, պարզապես իր տեսքով, խաղի բնույթով բոլորինը տարբեր է»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Մխիթարյանը:
315500567_803673167374072_3116740946053888692_n.jpg (483 KB)
Հայկական լեռնաշխարհի տարբեր հատվածներում տարբեր կերպ են հոլ խաղացել, այն տարբեր անուններ է ունեցել: Ըստ Մխիթարյանի՝ հայկական հոլը շատ անկանխատեսելի է, տարբերվում է իր հզորությամբ ու կոպտությամբ։ Անկառավարելի է, դժվար է ենթարկվում։
Մրցույթի այս տարվա խորհրդանիշ հոլի տեսակը հատուկ է հայկական մշակույթին և զարդարված է ազգային նախշերով։ Այդ նախշերը Հայաստանում կարելի է տեսնել պատմական-ճարտարապետական հուշարձանների, գորգերի և հագուստների վրա։ Ավանդական փայտե խաղալիքներին տրվել է նեոնային տեսք, որն արտացոլում է ժամանակակից Հայաստանը։
«Գյումրիում 5 տարվա արդյունքում մենք ունեցանք բազմաթիվ ձեռքբերումներ։ Աշխարհի 80 երկիր արդեն գիտի մեր ապրանքանիշի մասին։ Անսովոր էր, որ մարդիկ շատ էին հետարքրքվում, ու առաջին գնորդը տատիկ-պապիկներն էին։ Մենք զգացինք, որ այն պետք է մեր մշակույթին, մեր առօրյային»,- նկատեց նա։
Առանց տարիքային սահմանափակման բոլորը սպասում են «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի մեկնարկին։ 14-ամյա Նարեն զգում է իր հայրենակիցների սերն ու աջակցությունը։ Փոքրիկները հանդիպման ընթացքում գրկում ու հաջողություն էին մաթում մեր պատվիրակին, ասում են՝ անհամաբեր սպասում են, որ այս անգամ էլ Նարեն հաղթի:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2021»-ում Մալենայի հաղթանակի շնորհիվ մրցույթը 2022-ին կանցկացվի Հայաստանում: Հայաստանը կհյուրընկալի 16 երկրի մասնակցի:
315292538_455159406759256_5916552276027870303_n.jpg (342 KB)