Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որն արգելում է ոչ ավանդական սեռական հարաբերությունների, սեռափոխության և մանկապղծության քարոզչությունը։
Նախագահի ստորագրման մասին տեղեկատվությունը երկուշաբթի օրը հայտնվել է Պետդումայի տվյալների բազայում առկա օրենքի քարտում։
Փոփոխություններ են կատարվել «Տեղեկատվության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվության պաշտպանության մասին» օրենքում և այլ փաստաթղթերում։ Նրանց խոսքով, նման քարոզչությունն այժմ ամբողջությամբ արգելված է սոցիալական ցանցերում, լրատվամիջոցներում, կինոյում, գովազդում։ Օրինակ, ֆիլմը, որը քարոզում է ոչ ավանդական սեռական հարաբերություններ կամ նախասիրություններ, մանկապղծություն, սեռափոխություն, չի կարող ստանալ ցուցադրման վկայագիր:
Անչափահասների շրջանում նման տեղեկատվության տարածումն առանձին արգելված է. նախկինում սահմանափակումը վերաբերում էր միայն ԼԳԲՏ անձանց մասին նյութերին։ Նախատեսվում է ստեղծել մեխանիզմ, որը կսահմանափակի երեխաների հասանելիությունը վճարովի ծառայությունների մասին ԼԳԲՏ տեղեկություններ լսելու կամ դիտելու համար։ Տարիքը հաստատելու համար հարկավոր է մուտքագրել ծածկագրեր կամ կատարել այլ գործողություններ:
Պուտինը նաև ստորագրել է ԼԳԲՏ քարոզչության, մանկապղծության և սեռափոխության համար խոշոր տուգանքների մասին օրենքը։
Ռոսկոմնադզորը կկարողանա արգելված տեղեկատվության մեկ ռեգիստրում ներառել ոչ ավանդական հարաբերությունների, մանկապղծության, սեռափոխության խթանման մասին բոլոր ռեսուրսներ՝ դրա հետագա արգելափակման համար: Այն նաև իրավունք է ձեռք բերում որոշել ինտերնետում նման տեղեկատվության նույնականացման մոնիտորինգի կարգը: Մոնիտորինգը կիրականացնի կառավարության կողմից լիազորված կազմակերպությունը։
Ինչպես ավելի վաղ բացատրել էր Դաշնային խորհրդի սահմանադրական օրենսդրության և պետականաշինության կոմիտեի անդամ Ալեքսանդր Բաշկինը, մանկապղծության և ԼԳԲՏ-ի քարոզչությունը անչափահասների նկատմամբ էր նախկինում արգելված։ Այժմ այն տարածվում է ցանկացած տարիքի անձանց վրա: Օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից: