Արցախի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ Արցախը կանգնած է գոյաբանական վտանգի առջև։ Ըստ նրա՝ այս իրավիճակում գործուն քայլեր են անհրաժեշտ, այլ ոչ միայն հայտարարություններ։ Հակառակ դեպքում, Բաբայանի խոսքով, եթե Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը երկար փակ մնա, կարող է հանգեցնել հումանիտար աղետի։
«Հայկական ժամանակ»-ի զրույցը նրա հետ՝ ստորև.
- Պարոն Բաբայան, ինչպե՞ս են կարողանում ադրբեջանցիները «բնապահպանների» անվան տակ սողոսկել Լաչինի միջանցք։ Խոսակցություններ են շրջանառվում ՌԴ խաղաղապահների հետ հնարավոր պայմանավորվածությունների մասին:
- Երբ որ այդպիսի հարցեր եք տալիս, ես ավելի շատ ահաբեկվում եմ այդ հարցից, քան բուն իրավիճակից։ Սա է մեր ողբերգությունը, որովհետև հայությունը չգիտի՝ ինչ է կատարվում։ Այդ «բնապահպանները» Շուշիի կողմից են եկել, քանի որ այդ ճանապարհը իրենց վերահսկողության տակ է։ Այդտեղից իջնում են ու խմբով գալիս, ներթափանցում են այս ճանապարհ, իսկ այնտեղ կանգնած է ընդամենը մի խումբ ռուս-խաղաղապահ։ Սա է մեր վտանգը, որ մտածում ենք՝ ՌԴ խաղաղապահների հետ պայմանավորված բան է։ Կործանվելու ենք։ Մենք կանգնած ենք գոյաբանական վտանգի առջև։ Խելոք պետք է լինենք, գրագետ, հայրենասեր։ Մեղադրում ենք ուրիշներին, երբ քարտեզը չգիտենք։ Ցավալի է, ոչ ոք որևէ պատկերացում չունի իրավիճակից։
- Իսկ կա՞ն մտավախություններ, որ այս սադրանքները կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բախումների, որն էլ իր հերթին առաջ կբերի նոր ռազմական էսկալացիա։
- Ամեն ինչ կախված է գործընթացներից։ Բնական է, որ այնտեղ բնապահպաններ չկան, ամեն ինչ բեմականացված է, նախօրոք ծրագրած ու պլանավորված բարձր մակարդակով։ Պատրաստված մարդիկ են բերել, վրաններ։ Մի շարք նպատակներով է սա արվում․ առաջինը մեծ հարված է ողջ հայությանը, նպատակ կա ահաբեկել Արցախը, կաթվածահար անել արցախցիների բնականոն կյանքը, հարված հասցնել ՌԴ խաղաղապահներին, միջազգային հանրությանը։
-Ըստ Ձեզ՝ ինչո՞ւ է Ադրբեջանը բնապահպանների քողի տակ իրականացնում այս սադրանքները: Շեշտադրումն ինչո՞վ եք պայմանավորում:
- Ադրբեջանը նպատակ ունի կաթվածահար անել Արցախի տնտեսությունը։ Իրենց նպատակը Դրմբոնի և Կաշենի գործարանը փակելն է, որից հետո Արցախի տնտեսությունը մեծ վնասներ կկրի։ Այս առումով ուրիշ տարբերակ չունեին, ուստի ընտրել են «բնապահպաններին»։ Օրեր հետո գուցե այլ տարբերակներ մտածեն՝ ճանապարհը փակեն հեծանվորդների միջոցով, այլ մարդկանցով։ Այսինքն՝ ում ցանկանան, կարող են բերել, միայն տեխնիկայի հարցն է։
- Իսկ ճանապարհի փակ լինելն ինչպիսի՞ հումանիտար խնդիրներ է առաջացնում Արցախի համար:
- Եթե շատ երկար փակ լինի, ապա կարող է հանգեցնել հումանիտար աղետի։ Խնդիրներ են առաջացնելու բժշկական ծառայությունների տեղափոխման համար, դեղամիջոցների և առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող հիվանդների տեղափոխման: Բազում այլ խնդիրներ կարող են առաջանալ։
- Ձեր կարծիքով՝ Ադրբեջանի այս քայլերը նաև միտված են իրենց հորինած «Զանգեզուրի միջանցքի» կյանքի կոչմա՞նը: Եվ ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի այս պարագայում հայկական կողմը:
- Միջանցքի հարցը նույնպես չի բացառվում, բայց Արցախի ժողովուրդը հերոսաբար դիմադրում է և կանգուն է ։ Հայկական կողմը հիմա պետք է միասին աշխատի։ Աշխատանք տանի ՌԴ խաղաղապահների հետ իրավիճակը կայունացնելու համար։ Միջազգային հանրությանը պետք է դիմենք և դիմել ենք տարբեր հայտարարություններով, պարզապես պետք է վերջապես իրենք էլ որևէ քայլի դիմեն։ Գործուն քայլեր են անհրաժեշտ, այլ ոչ միայն հայտարարություններ։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՄի շարք ընտրախախտումներ Պտղունք գյուղի ընտրական տեղամասում. ինչ է արձանագրել վստահված անձը