Մեր նպատակը արցախցի երեխաներին ուրախացնելն է, չենք գնալու բախումների․ Երևանից Լաչին գնացող նախաձեռնության անդամ
Ինչպես հայտնել ենք, այսօր մի խումբ քաղաքացիներ Հանրապետության հրապարակից ավտոերթով շարժվել էին Գորիս, որտեղից ցանկանում են հասնել Լաչինի միջանցք և մուտք գործել Արցախ:
Գորիսի ճանապարհահատվածում ակցիայի մասնակիցներից Սամվել Մովսիսյանը լրագրողների հետ զրույցում առանձնացրել է մի քանի կետ, որոնցով նրանք շարժվելու են։
«Մենք ոչ մի կռվի ու բախումների չենք գնալու թե՛ մեր հայ ոստիկանների, թե՛ ռուս խաղաղապահների հետ։ Պետք է ցույց տանք, որ հայերը շատ կազմակերպված են, ու այս դժվարին վիճակում կարողանում են կառավարել իրենց հույզերը։ Միասին բանակցելու ենք մեր հայ ոստիկանների հետ, որ ներկայացնենք, թե մենք ինչի համար ենք գնում Արցախ, դրանից հետո շարունակելու ենք մեր ռուս գործընկերներին ներկայացնել մեր պահանջը»,- ասել է նա։
Ակցիայի մասնակցի խոսքով՝ եթե բանակցությունների շնորհիվ իրենց հաջողվի անցնել և գնալ Ստեփանակերտ, ապա Լաչինի միջանցքը իրենք կանցնեն մեկ պայմանով․ «Ադրբեջանցի ներկայացուցիչները կանցնեն ճաղերից այն կողմ, և մենք նոր կանցնենք ճանապարհով, այսինքն՝ այն ճանապարհով, որը եղել է մինչև դեկտեմբերի 14-ը»։
Նրա խոսքով՝ Գորիսում նաև հանդիպել են ճանապարհի փակման հետևանքով այնտեղ մնացած մանուկներին, կարողացել մի փոքր ժպիտ պարգևել. «Այն մարդիկ, ովքեր այստեղ հավաքվել են, իրենց համար թանկ է Արցախը։ Այս դժվարությունը մեզ միավորում է, տալիս է հավատ, որ մենք պետք է ավելի միավորվենք։ Եթե կարողանանք միմյանց հետ լինել, ուրեմն ցանկացած դժվարություն հաղթահարել ենք»:
Նա վստահեցրել է, որ իրենց կազմակերպած նախաձեռնությունը որևիցե քաղաքական ուղղվածություն չունի։
Նշենք՝ այսօրվա նախաձեռնությունն ակցիայի մասնակիցները անվանել են «Ձմեռ պապիկն այցելում է բոլորին»։