Լաչինում իրավիճակի համար ռուս խաղաղապահներն ու Ադրբեջանը մեղավոր չեն, Ղարաբաղի ղեկավարությունն է խափանել այցը
«Հանքավայրերում մոնիթորինգի մասին համաձայնագիրը խափանվել է ո՛չ ռուս խաղաղապահների, ո՛չ էլ ադրբեջանական կողմի պատճառով։ Ղարաբաղի ղեկավարությունը հայտնել է, որ այժմ չի ցանկանում թույլ տալ նման պատվիրակության այցը տարածաշրջան»:
Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն Ադրբեջանի գործընկերոջ՝ Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Լավրովը հավելել է, որ ղարաբաղյան խնդիրը ժառանգություն է մնացել Խորհրդային Միությունից, իսկ «խնդրո առարկա հանքերը շահագործվել են խորհրդային ժամանակներից»։
«Երբ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմում էր, կային ձեռնարկություններ, որոնք այժմ, ըստ ամենայնի, վերածվել են գործարանների»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ 10 օր առաջ ռուս խաղաղապահների միջնորդական ջանքերի շնորհիվ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մի խումբ բնապահպանների կողմից հանքավայրերից մեկը այցելություն կազմակերպելու մասին, «որպեսզի կարողանան հանգստացնել հասարակական կարծիքը», սակայն այդ պայմանավորվածությունը, «ցավոք, խափանվել է Ղարաբաղի կողմից»։
«Ասվեց, որ Ղարաբաղի ղեկավարությունն այդ պահին չի ցանկանում թույլ տալ, որ նման պատվիրակությունը այցելի այս տարածաշրջան»,- եզրափակել է ռուս դիվանագետը: