Եթե գտնեմ երգահան, որ ջավախքցի աղջկա մասին երգ կգրի, մեծ սիրով կերգեմ. որտեղ և ինչով է զբաղվում երգիչ Մասիս Հունանյանը
Ամփոփելով 2022 թվականը՝ երգիչ Մասիս Հունանյանն ասում է՝ տարին հաջողված էր. իրագործել է այն ամենը, ինչ տարեսկզբին ծրագրել էր:
«2022 թվականից շնորհակալ եմ, որովհետև ունեցա բազում հաջողություններ, որոնք կշարունակեմ նաև գալիք տարի: Այն ևս բուռն ու հագեցած է լինելու ստեղծագործական տեսանկյունից՝ համերգային ծրագրեր, շրջագայություններ, շնորհանդեսներ արտերկրում, նոր երգեր ու տեսահոլովակներ, սակայն փակագծերը դեռ չեմ կարող բացել: Մի խոսքով, շատ հագեցած օրակարգ ունենք, միայն թող երկրում խաղաղություն լինի, մնացածը փոքր քայլերով կիրագործենք»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասում է երգիչը:
Գրեթե երկու ամիս առաջ նա ներկայացրել է նոր երգ և տեսահոլովակ, որը նկարահանվել է Վիեննա քաղաքում: Անդրադառնալով դրան՝ ասում է. «Շատ գեղեցիկ տեսահոլովակ եղավ, հետևորդների արձագանքներից էլ հասկացա, որ շատ են հավանել: Գրում են, որ շատ գեղեցիկ երգ է, տեսահոլովակ: Կարելի է ասել՝ այն սիրվեց և դեռ շարունակում է սիրվել»:
Այժմ ևս Մասիսը գտնվում է Վիեննայում, անկեղծանում է՝ սիրում է այդ քաղաքը, հաճախ է լինում այնտեղ: «Նույնիսկ մարդիկ կան՝ մտածում են՝ տեղափոխվել եմ, սակայն շատ լավ առիթ է, որ ասեմ՝ ես ընդամենը շրջագայության եմ գնում արտերկիր: Միշտ Երևանում եմ և չեմ պատրաստվում լքել այն»,- շեշտում է նա:
Երգչի խոսքով՝ տարբեր երկրներում շատ գեղեցիկ տեսարժան վայրեր կան, և չի բացառում, որ առաջիկայում էլի կունենա արտերկրում նկարահանված տեսահոլովակներ: Սակայն իր համար ամենահոգեհարազատը Հայաստանում՝ Երևանում նկարահանված տեսահոլովակներն են, քանի որ դրանք փոխանցում են ամբողջ ջերմությունը, կոլորիտն ու հայկականությունը:
Վերջինիս համար տարին հատկանշական էր նաև, քանի որ ձևավորվեց «Hunanyan Band»-ը, որը, երգչի խոսքով, նոր ասելիք ունի:
«Ընդհանրապես հիմա շատ ակտուալ է բենդ ստեղծելը: Բենդեր են հավաքվում, որպեսզի տարբեր տեղերում և կոմերցիոն միջոցառումների ժամանակ հանդես գան համերգներով, բայց մեր նպատակը բոլորովին դա չէ: Եթե լսեք, կհասկանաք, որ շատ է տարբերվում մնացած բենդերից՝ ծրագրային և գործիքակազմի առումով՝ ներառված երաժիշտների ու երաժշտական գործիքների առատությամբ»,- ասում է նա ու մանրամասնում, թե ինչ են անում իրենք.
«Վերցնում ենք ժողովրդական և ազգային երգերը և դրանք նորովի՝ նոր գործիքավորմամբ ներկայացնում հանդիսատեսին: Մեր ծրագիրը շատ եզակի է, և դա պատահական չէ. բենդում ներառված են փողային, հարվածային, ստեղնաշարային գործիքներ, դհոլ, կիթառ և բազկիթառ, ինչն ավելի գունեղ ու լիարժեք է դարձնում մեր մշակումներն ու կատարումները»:
Նա հավաստիացնում է, որ 2023-ին բենդի կազմով առաջին քայլերից մեկը Երևանում նոր տեսահոլովակ նկարահանելն է լինելու:
Խոսելով բենդի անվանման՝ իր ազգանունը կրելու մասին՝ Մասիսը նկատում է. «Քանի որ իմ համերգային ծրագրով ենք շարժվում, հետո, երբ ինձ է հրավեր լինում, հանդես ենք գալիս նաև բենդով, որոշեցինք այն «Հունանյան բենդ» անվանել: Հիմա աշխատում ենք բենդի տեսանելիությունը բարձրացնելու ուղղությամբ, որպեսզի ոչ միայն ես, այլև բենդն էլ տարբեր միջոցառումների մասնակցելու հրավերներ ու առաջարկներ ստանա»:
Մասիս Հունանյանը Ջավախքից է, և իր տեսահոլովակներով ու երգերով հաճախ է անդրադառնում ջավախքցու կերպարին ու տեսակին, ներկայացնում՝ տեղանքն ու կենցաղը: Անդրադառնալով արմատներին՝ ասում է. «Միշտ մտածել եմ, որ Ջավախքի տեսարժան վայրերը, միևնույն է, բացահայտված չեն: Ինձ համար շատ կարևոր է, որ մարդիկ տեսնեն, թե Ջավախքում ինչքա՜ն գեղեցիկ տեղեր կան, և իմ գործունեությամբ ուզում եմ հասանելի դարձնել այդ ամենը՝ Ջավախքի գեղեցիկ վայրերը: Պետք է ոչ միայն Հայաստանում, այլև Սփյուռքում ապրող հայերն էլ տեսնեն Ջավախքի կոլորիտն ու գեղեցկությունը»:
Երգչի մեծ ցանկությունն է ունենալ Ջավախքի բարբառով երգ ու տեսահոլովակ, քանի որ, նրա խոսքով, Ջավախքի բարբառն այնքա՜ն գեղեցիկ է. «Նաև՝ ռիսկային, քանի որ թուրքական ծագմամբ բառերն են շատ: Սակայն հիմա էլ եթե գտնեմ երգահան, որը բարբառով գեղեցիկ երգ կգրի Ջավախքի, ջավախքցի աղջկա, կոլորիտի մասին, մեծ սիրով կերգեմ»:
Դեկտեմբերի 31-ին Մասիսը համերգային ծրագրով հանդես կգա Համբուրգի հայ հանդիսատեսի համար, սակայն սրտնեղում է, որ Ամանորն այս տարի ընտանիքի հետ՝ Ջավախքում չի դիմավորելու:
«Նոր տարին, որպես կանոն, միշտ տանն եմ նշել՝ Ջավախքում, ծնողներս այնտեղ են ապրում, և նրանց համար շատ ցավալի ու անընդունելի փաստ է, որ իրենց հետ չեմ լինելու: Ինձ համար միակ սփոփանքն այն է, որ իմ սիրած գործով եմ այստեղ, և, կարծում եմ, մայրիկս ինձ ճիշտ կհասկանա»,- նկատում է նա:
2023-ի հետ էլ երաժիշտը բազմաթիվ նպատակներ և ծրագրեր է կապում:
«Առաջիկայում պլանավորում ենք տեսահոլովակներ, տարբեր նախագծեր ունենք՝ համերգային շրջագայություններ: Այս ամենը, իհարկե, իրագործելի նպատակներ են, միայն թե մեր երկիրը խաղաղ տեսնենք: Եթե երկրում խաղաղ չլինի, մեր երազանքներն էլ լիարժեք չեն լինի: Երաժշտի համար շատ դժվար է հանդես գալ համերգային ծրագրով, եթե երկիրը դժվարին ու հատկապես պատերազմական վիճակում է»,- անկեղծանում է նա:
Վերջինս ցանկանում է, որ 2023 թվականը լինի հաղթական տարի բոլոր իմաստներով: