ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդանիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին ուշադրությամբ հետևում է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ ունեցած հեռախոսազրույցների վերաբերյալ ԵԱՀԿ հաղորդագրության մեջ։
Օսմանին մտահոգություն է հայտնել քաղաքացիական բնակչության առօրյա կյանքի վիճակի վրա ազդող իրավիճակի կապակցությամբ։ Նա կողմերին կոչ է արել թուլացնել լարվածությունը, կառուցողական և արդյունավետ երկխոսություն սկսել։
Պաշտոնյան նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորումը և երկրների միջև վստահության ամրապնդման քայլերը, որպես ԵԱՀԿ-ի գործիքակազմի մաս, առանցքային տարրեր են առկա խնդիրները հաղթահարելու համար, որոնց բախվում են հասարակ քաղաքացիները։
Այս համատեքստում ԵԱՀԿ գործող նախագահը վերահաստատել է կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերում անձնապես ներգրավվելու պատրաստակամությունը՝ նշելով, որ կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։