«Այսօր կարևոր է վերադառնալ երկխոսության կողմերի միջև: Մինսկի խումբը երկխոսությունների գոյություն ունեցող հարթակներից մեկն է, միակը չէ, բայց շատ կարևոր հարթակ է: Հայաստանի դերն է նաև մեզ ասելու, թե որոնք են այն պայմանները, որոնք թույլ կտան վերադառնալ երկխոսության»:
Այս մասին այսօր ասաց Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրոն-Պիվեն Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ արձագանքելով հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանի այն, որ Ադրբեջանը համարում է, թե ԼՂ հարցը լուծված է՝ այսպիսով մերժելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության գոյությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էլ հավելեց՝ այսօր ստեղծվել է 1-2 այլ ֆորմատ, որոնք ինչ-որ չափով փորձում են փոխարինել այդ ֆորմատին: Ըստ Սիմոնյանի՝ Մինսկի խմբի համանախագահներից Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիան բազմիցս հայտարարել են, որ պատրաստ են և կգնան շարունակական համագործակցության, Ռուսաստանի կողմից նույնպես եղել է հայտարարություն առ այն, որ պատրաստ են քննարկել այդ ֆորմատի գոյության և հետագա ճակատագրի վերաբերյալ հարցերը:
«Եկեք ֆիքսենք, որ այսօր ունենք Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև Մոսկվայի նախաձեռնությամբ 1-2 ֆորմատներ, որոնք զբաղվում են նույն խնդրով ու պակաս կարևոր չեն: Մինսկի խմբի հարցը մշտապես պահելով օրակարգում՝ պետք է նաև որևէ ձևով չնվազեցնենք բոլոր այն ֆորմատները, որ գոյություն ունեն»,- ասաց Սիմոնյանը: