ՀՀ ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչությունը բացահայտել է մաքսային կանոնների խախտման նոր դեպք:
Օրերս Աթենք-Երևան չվերթով ՀՀ ժամանած քաղաքացին ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչության ուղևորների մաքսային հսկողության բաժնում ընտրել է մաքսային հսկողության երկուղի համակարգի «Կանաչ ուղի» ընթացակարգը։
Մաքսային հայտարարագրման ենթակա ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ հիմնավոր կասկածներ ունենալով՝ քաղաքացու՝ «Կանաչ ուղի» մաքսային հսկողության գոտու ելքի գիծը հատելուց հետո նրան մաքսային ծառայողներն ուղեկցել են «Կարմիր ուղի» հսկողության գոտի, որտեղ մաքսային հսկողության են ենթարկել վերջինիս պատկանող ուղեբեռները:
Մաքսային զննման արդյունքում պարզվել է, որ քաղաքացու ուղեբեռներում առկա է տարբեր տեսակի և չափի չհայտարարագրված 10 բնական մորթե մուշտակ:
Դեպքի առնչությամբ կազմվել է մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություն, և Մաքսային կարգավորման մասին ՀՀ օրենքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով նշանակվել շուրջ 250 հազար ՀՀ դրամի չափով տուգանք՝ չհաշվարկված մաքսային վճարների ընդհանուր գումարի քսան տոկոսի չափով:
Բացի այդ՝ նշված մուշտակները քաղաքացին «բացթողում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով հայտարարագրել է, որի արդյունքում էլ վերջինիս վճարել է օրենքով սահմանված շուրջ 1,3 միլիոն ՀՀ դրամի չափով մաքսային վճարներ: