Պաշտպանության նախարարության նախկին շենքի բնակիչներն այսօր ևս ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացրել։ Նրանք նշել են, որ իրենց պահանջը չի փոխվել և ակնկալում են, որ թեկուզ ժամանակավոր, բայց վերադառնան շենք։
«Ես մեկ-երկու օր առաջ եղել եմ բնակարանում, ամեն ինչ գտնվում էր տակնուվրա արված, ջարդած վիճակում։ Հանրակացարանում բանալիներ են բաժանվել, թող նախ մեզ ցուցակ տան, թե ում են բաժանել բանալի, այնտեղ եղել է 127 բնակարան, թող մեզ ասեն՝ ինչ առաջնահերթությամբ են բաժանվել բանալիները։ Ե՛վ 8 հոգանոց ընտանիքին է բաժանվել 17 քառ մետր տարածք, և՛ մեկ հոգանոց ընտանիքին։ Եթե իրենք 30 մարդու բնակարանի հարց են լուծել, թող դա էլ ասեն, որ մենք իմանանք՝ 30 հոգու հարց ենք լուծել մեր պայքարի միջոցով»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է բնակիչներից մեկը։
Ըստ նրանց՝ իրենց բարձրացրած հարցերը փոխանցելու են Կառավարության ներկայացուցիչներին․ «Այս հարցը սոցապնախարարության տիրույթում գտնվող հարց է, բայց այս հարցին առնչվում է ոստիկանությունը։ Այս օրերի մեր փորձը ցույց է տալիս, որ ոստիկանությունը գալիս ասում է, որ իքս մարդուն բնակարան է տրվել, հաջորդ օրը գալու են ասեն՝ իրավիճակ է փոխվել, դո՛ւրս արի, մենք ոչ մի ժամանակավոր լուծում չենք ընդունելու»:
Հիշեցնենք՝ ՊՆ նախկին շենքի բնակիչները Կառավարության դիմաց էին նաև մարտի 2-ին։ Նրանք բողոք-ակցիայի ժամանակ պահանջել էին լուծում տալ իրենց հարցին: Ըստ քաղաքացիների՝ իրենց պահանջն այն է, որ նորից հնարավորություն տան բնակվել ՊՆ նախկին շենքում, մինչև կորոշվի, թե այդ շենքն ազատելուց հետո որտեղ են տեղափոխվելու ապրելու համար։
Նշենք, որ ՀՀ կառավարության 2022 թվականի մայիսի 5-ի թիվ 621-Ա որոշմամբ՝ ՀՀ Կոտայքի մարզի Պռոշյան համայնքի Գևորգ Չաուշի խճուղի թիվ 5 հասցեում գտնվող հողամասը, շենքերը և շինություններն ամրակցվել են Պետական եկամուտների կոմիտեին՝ Երևանի ԱՏԳ կենտրոն կառուցելու նպատակով։ Նշված տարածքում նախաձեռնվել են նախագծման աշխատանքներ՝ հետագայում շինարարությունը սկսելու նպատակով:
Նշված շենք-շինություններում եղել են հարևան համայնքի բնակիչներ թե՛ մինչև ՊԵԿ-ին հանձնելը, թե՛ ՊԵԿ-ին հանձնելուց հետո։ Ավելին՝ ՀՀ ոստիկանությունը պարբերաբար աշխատանքներ է իրականացրել՝ ապօրինի զբաղեցված տարածքն ազատելու համար: 2022 թվականի տարեվերջից արդեն նշված տարածքում բնակվողների թիվը կտրուկ ավելացել է, ինչի մասին ՊԵԿ-ն անմիջապես տեղյակ է պահել իրավապահ մարմիններին: Որոշ ժամանակ առաջ ոստիկանությունը գործողություն էր կատարել և ազատել տարածքը բնակվողներից: Այդ օրվանից նրանք նստացույց են հայտարարել և գիշերում են վրաններում: