Աճել է կարմրուկի վարակակիրների թիվը. ԱՆ-ն նոր տվյալներ է հրապարակել
Մարտի 13-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 50-ի։ Նրանցից 3-ը հոսպիտալացված է, 19-ը չի հոսպիտալացվել, 28-ը դուրս է գրվել:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից՝ նշելով, որ հոսպիտալացված հիվանդների վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, 1-ի վիճակը՝ ծանր: Հիվանդներից 34-ը երեխաներ են՝ 3 ամսականից մինչև 16 տարեկան, 16-ը մեծահասակ՝ 21-64 տարեկան:
Հիվանդներից 44-ը կարմրուկի դեմ պատվաստված չէ, 4-ը պատվաստված է 1 դեղաչափով, 2-ը՝ 2 դեղաչափով:
Հիշեցնենք, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումներ չստացած երեխաների ԱՆ-ից ծնողներին հորդորում են դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել նրանց:
Միաժամանակ, նշում են, որ պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում: