«Վերջին օրերին իրանական տելեգրամյան ալիքների նման ակտիվությամբ լուրերը՝ կապված զինտեխնիկայի տեղաշարժերի, կամ Իրանում զորքը ռազմական բարձր պատրաստության աստիճանի բերելու հետ, կարող են լինել նախազգուշացում՝ Իրանի կարմիր գծերը հիշեցնելու միջոց»:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասում է իրանագետ Ժաննա Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ այս լուրերի թիրախն ավելի շատ հայաստանյան լսարանն է, քանի որ ակնհայտ է՝ Իրանում անհանգստացած են հայ-ադրբեջանական սահմանին հնարավոր ռազմական էսկալացիայի վտանգով:
«Իհարկե, առաջին հերթին այս ամենը մեզ է վերաբերում, որովհետև խոսքը Հայաստանի կամ Արցախի վրա ադրբեջանական հարձակման մասին է, և այդ շրջանառվող լուրերն էլ հենց դրա մասին են, որ Ադրբեջանը կարող է կամ պատրաստվում է հարձակվել Հայաստանի կամ Արցախի վրա: Պարզ չէ, թե կոնկրետ որ ուղղությամբ կլինի հարձակումը, բայց ամեն ինչ խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը նոր էսկալացիայի է պատրաստվում: Այդ մասին մենք կարող ենք գլխի ընկնել նաև ադրբեջանական մամուլի մոնիթորինգից կամ ադրբեջանցի պաշտոնյանների հայտարարություններից»,- ասում է նա:
Վերջինս հիշեցնում է, որ դա են վկայում նաև հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները. «Իրանը ևս մտահոգված է հնարավոր էսկալացիայով և փորձում է Ադրբեջանին հիշեցնել այն, որ Իրանի համար անընդունելի է հայ-իրանական սահմանի որևէ փոփոխություն:
Մեկնաբանելով այն, որ ԱՄՆ պետդեպը նախատեսում է 2024թ. 700 հազար դոլարի ռազմակրթական ծրագրեր իրականացնել Ադրբեջանի հետ՝ հիմնավորելով, որ Ադրբեջանը Իրանի հետ հսկայական սահման ունի՝ իրանագետը նկատում է՝ Ադրբեջանը, այո՛, զգում է Արևմուտքի աջակցությունը՝ հանձին ԱՄՆ-ի, այդ թվում՝ նաև ընդդեմ Իրանի քարոզչական դաշտում:
«Պարզ է, թե ինչու է ԱՄՆ-ն օգնում Ադրբեջանին, որովհետև վերջինս դիտարկվում է որպես հակաիրանական հարթակ բոլոր տեսակի գործողությունների համար: Բնականաբար, նաև Թուրքիան է Ադրբեջանի գլխավոր աջակիցը: Ինչպես նաև Իսրայելի հետ են շատ համակարգված գործում: Բոլորն ունեն շահեր ընդդեմ Իրանի, Ադրբեջանն էլ ունի սեփական շահերն ու օրակարգը, որն առաջ է տանում՝ զուգահեռաբար օգտվելով նրանց աջակցությունից»,- ասում է նա:
Իրանագետի կարծիքով՝ ռազմական էսկալացիան կանխելու՝ մեր առաջին գործոնը բանակի հզորացումն է՝ թե՛ զինտեխնիկայի համալրման տեսանկյունից, թե՛ մարտունակության բարձրացման և թե՛ հնարավոր բոլոր ուղղություններով:
«Հնարավոր ռազմական էսկալացիայի ելքը կախված է նրանից, թե ինչ արձագանք կստանա Ադրբեջանը Հայաստանից, միջազգային հանրությունից, հարևան, դաշնակից երկրների՝ Հայաստանի շուրջ կոնսոլիդացվելուց: Հայաստանը պետք է աշխատի ոչ միայն ռազմական դաշտում, այլ նաև միջազգային, ձեռք բերի նոր գործընկերներ, ինչը չի ենթադրում հին գործընկերների մերժում»,- ասում է իրանագետը:
Ըստ նրա՝ Իրանի դեպքում համագործակցությունը կարող է լինել, օրինակ, զենքի գնումների տեսքով. «Իրանը ունի ԱԹՍ-ների բավականին լայն տեսականի, ու, կարծում եմ, մենք իրանցիներից կարող ենք գնումներ ունենալ: Իրանցիները բավականին մեծ փորձ ունեն ռազմական արդյունաբերության ոլորտում, ՀՕՊ միջոցների, հրթիռային միջոցների, նույն ԱԹՍ-ների, և լավագույն դեպքում կարելի է դիտարկել նաև Իրանի հետ համատեղ արտադրության գաղափարը: Ցանկացած հնարավորություն, որը Իրանը պատրաստ է մեզ ընձեռել, պետք է օգտվենք դրանից, և ոչ միայն Իրանի, այլև ցանկացած երկրի դեպքում, որից մենք կարող ենք ինչ-որ բան ստանալ»:
Վերջինս չի կարծում, որ Հայաստանը շահագրգռված է ՀԱՊԿ-ին Իրանով փոխարինելու հարցում, ՀՀ-ի ուղղությունն ավելի ակտիվանում է դեպի Արևմուտք:
«Մյուս կողմից, առհասարակ, պետք է սովորենք հույսներս մեզ վրա դնել և առաջին հերթին մեզ ապավինել, ոչ թե անպայման սպասել, որ ինչ-որ երկիր պետք է գա և մեր փոխարեն ապահովի մեր անվտանգությունը: Եթե մենք հույսներս դնելու ենք մյուս երկրների վրա, կապ չունի՝ կլինի Իրա՞նը, թե՞ Ճապոնիան, այդ դեպքում դատապարտված ենք պարտության»,- շեշտում է Ժաննա Վարդանյանը: