Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ամեն ինչ արել է՝ բռնցքամարտիկ, աշխարհի և Եվրոպայի երիտասարդների առաջնության չեմպիոն Էրիկ Իսրայելյանին հասանելիք պետական վճարներն ապահովելու համար:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը՝ արձագանքելով բռնցքամարտիկի գրառմանն այն մասին, թե պետությունից գումար ինքը չի ստացել, իսկ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը իրեն խաբել է, ինչի հետևանքով բնակարանի գնման համար որպես կանխավճար տված 800 դոլար գումարը կորցրել է:
«Պետության կողմից հասանելիք գումարներն ինքը ստացել է, քանի որ փոխանցումները կատարվել են բանկով, և կտրոնները կան: Այդ գումարներն առձեռն չեն տրվել, այլ բանկի միջոցով: Արվել է ամեն ինչ: Արվել է ամենը, նույնիսկ՝ շատ ավելին: Որպես մարդ էլ եմ օգնել՝ իմ անձնական կապերն օգտագործելով: Նա ուզում է գնալ երկրից, և հավանական է, որ առաջարկ ունի: Հիմա փորձում է տուժածի կարգավիճակ ստանալ: Ուզում է կեղծիքի միջոցով տուժողի կարգավիճակ և ելքի վիզա ստանալ ու գնալ»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Էրիկ Իսրայելյանը հայտնել էր, որ հրաժարվում է ՀՀ քաղաքացիությունից և մեկնում է Իսրայել, քանի որ հաղթանակների համար իրեն ոչինչ չեն տրամադրել Հայաստանում։
2022 թվականի դեկտեմբերի 8-ին էլ նա հյուրընկալվել էր ԿԳՄՍՆ-ում և ընդգծել, որ մշտապես զգացել է պետական աջակցությունը:
Բռնցքամարտիկ Էրիկ Իսրայելյանը շարունակում է գրառումներ կատարել և մեղադրել ԿԳՄՍ նախարարությանն իրեն չաջակցելու համար։ Այսօր էլ Իսրայելյանը դիմել էր ՀՀ վարչապետին։ ԿԳՄՍ սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ բռնցքամարտիկը հիփոթեքի համար տրամադրված գումարով մեքենա է գնել: