«Հույս ունեմ՝ Հայաստան-Թուրքիա սահմանը կբացվի և հիմք կդառնա հարևանային հարաբերությունների բնականոն զարգացման համար»։
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցի ներկայացման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մեր երկրներ միջև բնականոն հարաբերություններ հաստատելու մեծ հնարավորություն կա։ Դա մեծացել է մարդկային արժեքների շնորհիվ, այն բանից հետո, երբ մենք որոշեցինք մարդկային արժեքների վրա հիմնված տրամաբանությամբ արձագանքել Թուրքիայում այս տարվա սկզբին տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժին, և Թուրքիայի կառավարությունն ու ժողովուրդը մեր քայլը հենց այդպես էլ ընկալեցին և ընդունեցին։ Թուրքիան էլ «Մարգարայի» սահմանը չէր բացի, եթե չհավատար մեր անկեղծությանը»,- նշեց վարչապետը։
Ըստ նրա՝ ՀՀ-ն Թուրքիա հումանիտար օգնություն և փրկարարներ ուղարկելու որոշում չէր կայացնի, եթե չփոխեր պատմությունն ու դրանից բխող խնդիրների իր դիտարկումները։
«ՀՀ ԱԳՆ նախարարի Անկարա այցը, Թուրքիայի ԱԳՆ-ի դիմաց ծածանվող ՀՀ-ի տասնյակ դրոշները միայն արարողական ատրիբուտ չէին, այլ զարմանալի արձանագրում, որ հույսը կարող է ծագել այնտեղ, որտեղ տիրում է հուսահատությունը։ ՀՀ-ի և Թուրքիայի դրոշները վեր խոյացան մեր հարաբերությունների և աղետալի երկրաշարժի բերած ավերակների վրա»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը:
Ամիսներ առաջ Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի ժամանակ Հայաստանը 100 տոննա հումանիտար օգնությամբ 5 բեռնատար էր ուղարկել Թուրքիա։ Բեռնատարները Թուրքիայի տարածքն անցել էին երկու երկրների միջև գտնվող Մարգարայի կամրջով, որը 1993թ-ից ի վեր՝ շուրջ 30 տարի, չէր օգտագործվել: Նաև փրկարարական խմբեր էին ուղարկվել Թուրքիա և Սիրիա: Որոնողափրկարարական աշխատանքներին մասնակցելու համար Հայաստանից Թուրքիա էր գնացել 27, Սիրիա՝ 29 փրկարար: Այնուհետև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը պաշտոնական այցով մեկնեց Թուրքիա: