Գյումրիում հայտնի Ճերմակ հիվանդանոցը վաճառքի է հանվել (լուսանկարներ)
Գյումրիում աճուրդ-վաճառքով նախատեսվում է օտարել Ալեքսանդրապոլի առաջին բժշկական բազմապրոֆիլ կազմակերպությունը, որն անկախ Հայաստանի առաջին բազմապրոֆիլային հիվանդանոցն է եղել:
Խոսքը Կումայրի արգելոցում գտնվող հայտնի Ճերմակ հիվանդանոցի մասին է: Կառույցը համարվում է պատմական նշանակության հուշարձան-շենք:
339530266_537254615247908_1548951168499921736_n.jpg (229 KB)339466511_3300850143560306_8247918011866999028_n.jpg (296 KB)ALEX-KAREN-23.02.mp4_snapshot_15.45.760.jpg (456 KB)
Գյումրու ավագանու՝ փետրվարի նիստերից մեկում ընդունված այս որոշումը դեռ կյանքի չի կոչվել:
Ավագանու «Ապրելու երկիր» խմբակցության ղեկավար Կարեն Մալխասյանը, որն ի սկզբանե դեմ է եղել հուշարձան-շենքի վաճառքին, «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրուցում ասում է՝ որոշումը կա, այլ կարգավորումներ պետք չեն, համայնքապետարանը որ պահին ցանկանա, կհայտարարի այդ աճուրդը, բայց հետաքրքիր է, որ մինչ այս պահը չի արվել:
Մալխասյանը նաև նշում է՝ իր թիմի վերլուծությունները փաստում են՝ հուշարձան-շենքի օտարման մասին ավագանու որոշման և ոլորտը կարգավորող նորմատիվ իրավական ակտերի միջև առկա են ակնհայտ հակասություններ։
«Առաջարկություն ենք ներկայացրել, որ չօտարվի շենքը՝ մինչև այդ հարցերը ճշտվեն»,- ասում է նա:
Շուրջ 2400 քառակուսի մետր մակերես ունեցող շենքն իր 6000 քառակուսի մետր հողատարածքով գնահատվել է 750 մլն դրամ, համայնքապետարանն աճուրդի մեկնարկային գին է սահմանել 1 մլրդ 100 մլն դրամը։
Որպես այս քայլի հիմնավորում՝ Գյումրու համայնքապետ Վարդգես Սամսոնյանն ընդգծում է այդ հսկայական շինության պահպանման մեծ ծախսի անհնարինությունը, ներդրողների և կառույցով հետաքրքրված անձանց բացակայությունը:
339401800_146612915035677_4729736085885673258_n.jpg (308 KB)339843005_606121738069618_2981758372164767031_n.jpg (380 KB)339422907_556738199783254_1158737786603091301_n.jpg (388 KB)
Հիմնավորման առաջին մասն իսկապես իրականություն է. համայնքի բյուջեն փոքր է, և նման ծախսի հնարավորություն չունի: Ներդրողների ու հետաքրքրվածների բացակայությունը, սակայն, կարելի է նկատել որպես ոչ այնքան տեղին մեկնաբանություն:
«Երեք կազմակերպություն եկան, հանրային լսում եղավ, բայց դրանից հետո՝ ոչ մի քայլ: Ու ամեն անգամ, երբ ասում էինք՝ եղավ հանրային լսում, ինչո՞ւ չեք տրամադրում մարդկանց, մեզ ասում էին՝ հասկանանք՝ ի՞նչ ենք անում, հազար չափենք, մեկ ձևենք: Ու հանկարծ՝ աճուրդ»,-ասում է Մալխասյանը:
Հանրային լսում իսկապես եղել է, որին մասնակցել են Գյումրու Ավստրիական մանկական հիվանդանոցի նախկին տնօրեն, «Արմենիա» հանրապետական ԲԿ փոխտնօրեն Աշոտ Կուրղինյանը, «ՆԵՈՄԵԴ ՊՐՈՎԱՅԴԵՐՍ» ընկերությունն ու գործարար Արա Սարոյանը:
339941261_775847320643646_9141695451862652102_n.jpg (287 KB)339659670_559574056282406_2079485057229616322_n.jpg (391 KB)
2022-ի մայիսին կայացած հանրային լսմանն Աշոտ Կուրղինյանը ներկայացրել է 1 միլիարդ դրամի ներդրումային ծրագիր՝ խոստանալով ստեղծել Գյումրիում մինչև այժմ գոյություն չունեցող առողջապահական հնարավորություններ:
Նկատենք, որ ներդրումային այս ծրագրի գումարը գրեթե այնքան է, որքան համայնքապետարանն այժմ սահմանել է աճուրդ-վաճառքի համար որպես մեկնարկային գին:
Անկախ ներդրումային ծրագրից՝ Կուրղինյանն այս շենքում մասնավոր կլինիկայի համար  վարձակալած 300 քառակուսի մետր տարածք ունի, 19 միլիոն դրամի հիմնանորոգման աշխատանքներ է կատարել, ևս 3 միլիոն դրամ էլ համայնքային բյուջե վարձակալության գումար է վճարել:
339661463_212940204766915_524775209503116308_n.jpg (407 KB)
Հանրային լսման երկրորդ մասնակից «ՆԵՈՄԵԴ ՊՐՈՎԱՅԴԵՐՍ»-ը մայիսին նախատեսում էր Ճերմակ հիվանդանոցը դարձնել էնդոսկոպիկ վիրաբուժական կենտրոն, գինեկոլոգիայի, օնկոլոգիայի, ուրոլոգիայի բաժանմունքներով, պոլիկլինիկայով:
Այս ընկերությունը 400 մլն դրամի ներդրումային ծրագիր էր ներկայացրել և նախատեսում էր որպես վարձակալություն 500 հազար դրամ վճարել համայնքապետարանին:
Հանրային լսման երրորդ մասնակից գործարարը նախատեսում էր հիվանդանոցը ծառայեցնել որպես հյուրանոց:
339466511_3300850143560306_8247918011866999028_n.jpg (296 KB)
Ներկա պահին, երբ ավագանին հաստատել է աճուրդով օտարելու տարբերակը, չի հստակեցվել, թե ինչ են անելու շենքի վարձակալները, որոնք դեռ չավարտված պայմանագրեր ունեն:
Մասնավորապես, այս կառույցի մի հատվածը վարձակալությամբ տրամադրված է «Կարմիր խաչ» ընկերությանը, որի վարձակալության ժամկետի ավարտին դեռ 10 տարի կա:
339455327_955887438788873_3249714357134288933_n.jpg (347 KB)339433379_239367528751560_5393639508397024795_n.jpg (165 KB)ALEX-KAREN-23.02.mp4_snapshot_16.06.280.jpg (321 KB)339469134_536315281995472_7642250559809576205_n.jpg (385 KB)
Շենքի ճակատային մասում «Հայկական կարիտաս»-ին պատկանող ցուցանակ ևս կա: Այսինքն՝ և՛ ներդրողներ կան, և՛ հետաքրքրվածներ, և՛ վարձակալներ:
Կարեն Մալխասյանը պատմական նշանակության կառույցը դեռևս չօտարելու առաջարկից բացի՝ նաև դիմել է ԿԳՄՍՆ, ներկայացրել իր մտահոգությունները, կատարած վերլուծություններն ու խնդրել պարզաբանում:
Նախարարությունն էլ տեղեկացրել է, որ հուշարձան-շենքի վերաբերյալ գրություն չեն ստացել, և այն օտարելու որոշումը կայացվել է առանց լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցնելու: ԿԳՄՍՆ-ն Գյումրու համայնքապետից պարզաբանում է պահանջել:
Լուսանկարում՝ Ճերմակ հիվանդանոցի բակային հատվածը
339601758_1320316105185975_7509889426689248305_n.jpg (322 KB)339806192_3343951765934714_9093992611304544422_n.jpg (419 KB)
«Նախարարությունը պարզաբանում էր ուզել համայնքապետից, ինքն էլ գրել էր, որ մենք օրենքի կետերը պահպանել ենք, խնդիր չկա: Ես չգիտեմ՝ հիմա ինչ է մեզ պատասխանելու ԿԳՄՍ նախարարությունը: Կամ հասկանանք, եթե ընթացակարգը խախտված է, պետք է պայքարենք որոշումն անվավեր ճանաչելու համար: Իսկ եթե ամեն ինչ օրենքի շրջանակներում է, արդեն նպատակային նշանակության համար պետք է պայքարենք, որ սեփականատերը ոնց չուզի, օգտագործի»,- նշում է ավագանու անդամը:
339725496_644130794393549_5998588503083879518_n.jpg (364 KB)339500176_715598013642774_4251461897584566116_n.jpg (386 KB)
339567599_620390302931575_4405649423250509447_n.jpg (320 KB)
Լուսանկարները՝ «Հայկական ժամանակ»