Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման արարողության ժամանակ Ադրբեջանի դրոշն այրած եւ Հայաստանի Հանրապետության վարկին վնաս հասցրած ոճաբան Արամ Նիկոլյանի փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաեւը երեկ ֆեյսբուքյան իր գրառման մեջ ակնհայտ կեղծ, սուտ տեղեկություն է տարածել՝ հիշատակելով «Հայկական ժամանակ»-ի անունը։
«Դրոշ այրելու համար Արամ Նիկոլյանը գումար չի ստացել, այդ կեղծ լուրը տարածում է «Հայկական ժամանակը», որի դեմ զրպարտություն տարածելու համար հայցադիմում է ներկայացվում»,- մասնավորապես նշել է նա՝ առանց «Հայկական ժամանակ»-ի՝ իր հիշատակած «կեղծ լուրին» հղում անելու։
Ի գիտություն՝ ՀԺ-ն որեւէ լուր, որեւէ տող այն մասին, թե «Արամ Նիկոլյանը դրոշն այրելու համար գումար է ստացել», չի հրապարակել, ինչից հետեւում է, որ զրպարտությամբ զբաղված է իր վստահորդին զրպարտության համար մեղադրող փաստաբանը։
Ընթերցողին եւ հատկապես Նիկոլյանի փաստաբանին հիշեցնենք, որ «Հայկական ժամանակ»-ում ապրիլի 15-ին հրապարակվել է «Հայտնի է՝ որքան գումար է ստացել Արամ Նիկոլյանը» վերնագրով լուր, որտեղ որեւէ բառ անգամ չկա այն մասին, թե Նիկոլյանը գումար է ստացել դրոշ այրելու համար։
Մեջբերենք այդ հատվածը․ ««Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ ներկայացուցիչների զգեստները հեղինակելու և կարելու համար Արամ Նիկոլյանը, ըստ պայմանագրի, ստանալու է 18,9 մլն դրամ, որից 12,3 մլն դրամն արդեն ստացել է»։
Պահանջում ենք, որ փաստաբանը ցույց տա այն հատվածը, որտեղ նշված է՝ «Նիկոլյանը գումարն ստացել է դրոշն այրելու համար»։
Ակնհայտ է, որ փաստաբանական ծառայություններ մատուցող որոշ սուբյեկտներ հայերեն գրված տեքստը կարդալ-ընկալելու հետ կապված լրջագույն խնդիրներ ունեն։ Կամ էլ՝ միտումնավոր են խեղաթյուրված ներկայացնում՝ իրենց հայտնի պատճառներով, որոշ լրատվամիջոցներ էլ խանդավառված արտատպում են դրանք՝ արդեն բոլորիս հայտնի պատճառներով:
Ակնկալում ենք, որ Ալեքսանդր Կոչուբաեւը ներողություն խնդրի «Հայկական ժամանակ»-ից՝ լրատվամիջոցի մասին ակնհայտ սուտ տեղեկություն տարածելու, զրպարտելու, իր հետեւորդներին մոլորության մեջ գցելու համար։