ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է «Հայ եկեղեցու պատմություն» առարկայի՝ հանրակրթական ծրագրից հանելու վերաբերյալ Մայր Աթոռի մտահոգություններին:
«Անցել ենք քննարկումների փուլը, մենք շատ ըմբռնումով ենք մոտենում, չեմ կարծում՝ բոլոր հարցերի շուրջ պետք է ունենանք մեկ մոտեցում, կարևոր եմ համարում, որ մենք կարողանում ենք բաց խոսել»,- ասել է նախարարը:
«Ես ներկայացրել եմ չափորոշչի մեր մոտեցումը և վստահեցրել եմ, որ այն պատկերացումները, որ մենք ունենք, չպիտի վտանգեն այն կարևոր արժեքների փոխանցումը, որը բոլորս ենք կարևորում: Հակառակ կողմը այլ կերպ է ընկալում, որ պետք է լինի առանձին առարկայի տրամաբանության մեջ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ իրենք այդպես չեն պատկերացնում, ինտեգրված մոտեցում են որդեգրել:
Լրագրողի հարցին՝ գնացել է «Գարեգին Նժդեհ» ներկայացումը դիտելու, նախարարը պատասխանել է՝ ոչ, ԱԺ-ում քննարկումները չեն ավարտվել:
ԿԳՄՍ նախարարը շարունակո՞ւմ է դեմ լինել Նժդեհին, հարցին Անդրեասյանը պատասխանել է.
«Դուք ինձ այդ հարցը անընդհատ տալո՞ւ եք: Ես էլ անընդհատ չեմ պատասխանելու: Ես չեմ պատրաստվում սպառված թեմաների շուրջ խոսակցություն բացել, ինձ համար այս թեման փակ է: Խնդրում եմ այս թեմայով ինձ այլևս չդիմել»: