Ջեմալ Փաշայի թոռ Հասան Ջեմալը դատապարտել է իր նախնիների ոճիրը. ապրիլքսանչորսյան Պոլիսը
Ապրիլի 24-ի ոգեկոչման արարողությունը, որն այս տարի ծրագրված էր կազմակերպել «Ապրիլի 24-ի ոգեկոչման հարթակը» Քադըքոյում՝ «Սյուրեյյա» օպերայի դիմաց, Ստամբուլի նահանգապետարանն արգելել է։
Նահանգապետարանը նախորդ տարի նույնպես արգելել էր ոգեկոչման արարողությունը։ Հիշեցնենք, որ Ստամբուլում ոգեկոչման միջոցառումներն անխափան անցկացվել են 2010-2019 թվականներին։
«Ոչ մի ողջամիտ հիմնավորում չկա այս տարի մեր ոգեկոչումն արգելելու համար, ինչպես անցյալ տարի էր։ Մինչ ռասիստական ժողովներն ու ցույցերն անցկացվում են ազատորեն, անընդունելի է արգելել այս միջոցառումը, որում մենք հարգանքով և հանգստությամբ ոգեկոչում ենք նրանց, ում կորցրել ենք 1915թ-ին: Մեր ոգեկոչման միջոցառումն արգելելով՝ նահանգապետարանը հստակ ցույց տվեց, որ դեմ է ժողովրդավարացման դինամիկային։
Կոչ ենք անում նահանգապետարանին հրաժարվել այս որոշումից»,- նշվել է «Ապրիլի 24-ի ոգեկոչման հարթակ»-ի տարածած հայտարարության մեջ։
Մարդու իրավունքների ընկերակցության (İHD) ընդդեմ ցեղապաշտության և խտրականության հանձնախումբը ապրիլի 24-ին ևս հանդես է եկել մամուլի համար հայտարարությամբ և դատապարտել նահանգապետարանի մերժումը։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 23-ին, սակայն, Թուրքիայում գործող «Կանաչ ձախ» (YSP) կուսակցության անդամները ոգեկոչել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Կուսակցության անդամներից Ջեմալ Փաշայի թոռ Հասան Ջեմալն իր ելույթի մեջ նշել է, որ կիսում է հայ ժողովրդի ցեղասպանության ցավը։ Վերջիններս, հիշելով 1915-ի արհավիրքը, կոչ են արել Թուրքիայի այսօրվա և վաղվա քաղաքական իշխանություններին քայլ անել դեպի իրական առերեսում։
Հիշատակվել են նաև Հրանտ Դինքն ու Սևակ Բալըքչըն, որոնք տարիներ առաջ Թուրքիայում զոհ գնացին խտրականությանը՝ ինքնության ճակատագրին։
Նկատենք, սակայն, որ մինչ Ջեմալ Փաշայի թոռ Հասան Ջեմալը հայաբնակ Շիշլիում, խղճի ձայնին հնազանդ, հաստատակամորեն դատապարտել է իր նախնիների ոճիրը, մյուսները ցեղասպանության ոճրագործներին ամեն վայրկյան դարձնում են հերոս և հրամցնում հանրությանը՝ խեղաթյուրելով պատմությունը։
343445526_598061078935786_5545871977377910799_n.gif (243 KB)
Ջեմալ Փաշան և Հասան Ջեմալը
Ապրիլի 24-ի թվիթերյան իր գրառման մեջ Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) անդամ Կարո Փայլանը ևս բոլորի ուշադրությունն հրավիրել էր այդ փաստին:
«108 տարի անց ցեղասպանության ճարտարապետ Թալեաթ փաշայի անվան փողոցներում ենք քայլում։ Թալեաթ փաշայի անվան դպրոցներում ենք մեր երեխաներին սովորել տալիս։ Եթե Գերմանիայում այսօր Հիտլերի անվան պողոտաներ լինեին, Հիտլերի անվան դպրոցներում երեխաներ սովորեին, ինչպիսի՞ Գերմանիա կլիներ, ահա այդպիսի Թուրքիայում ենք մենք ապրում»,- նկատել էր նա:
340047679_971665380507857_7343262238634191010_n.jpg (82 KB)
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) անդամ Կարո Փայլանը
Սա անհերքելի իրողություն է, որի մեջ տարիներով զգուշավոր ապրում են պոլսահայերը՝ աչալուրջ լինելով վերահաս վտանգներին։
Ս. Նահատակների հիշատակության արարողություն, Պոլիս, 2023 թ. ապրիլ 24
Պոլսի հայահոծ Քուրթուլուշ թաղամասում գտնվող Ֆերիգյուղի Սուրբ Վարդանանց եկեղեցում ապրիլի 24-ին ոգեկոչել են Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը։ Ս. Նահատակների հիշատակության Ս. պատարագն ու բարեխոսական արարողությունը նախագահել է Ն.Ա.Տ. Սահակ Բ. Պատրիարք Հայրը:
Պատարագի ավարտին ի լուր ներկաների ընթերցվել է Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Ապրիլի 24-ի պատգամը.