Լաչինի իրավիճակի կարգավորման համար կարևոր է, որ Երեւանը ևս նպաստի փոխադարձ ընդունելի լուծման որոնմանը. Զախարովա
Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ջանքեր են գործադրվում ռուս խաղաղապահների միջոցով եւ քաղաքական մակարդակով։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ներկայումս և՛ տեղային, և՛ քաղաքական մակարդակով ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով անհրաժեշտ ջանքեր են գործադրվում Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը կարգավորելու և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրերի հիմնական հոսքին վերադառնալու համար»,- նշել է նա։
Դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ ռուսական կողմը նույնպես հիմնարար նշանակություն է համարում, որ պաշտոնական Երեւանը նպաստի փոխադարձ ընդունելի լուծումների որոնմանը»։
Հիշեցնենք՝ օրերս Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարել է Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո, ստուգիչ անցագրային կետի տեղակայման մասին։ Անցակետի տեղադրումն այդ հատվածում Ադրբեջանը հիմնավորում է հերթական ապատեղեկատվությամբ, իբրև թե նպատակ ունեն «կանխելու Հայաստանից Արցախ ապօրինի զենքի տեղափոխումը»։
Արձագանքելով Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն կոչ է արել ՌԴ-ին ի վերջո կատարել եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ստանձնած պարտավորությունը՝ վերացնել միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և ապահովել ադրբեջանական ուժերի դուրսբերումը Լաչինի միջանցքից՝ ողջ անվտանգության գոտուց:
Նշենք, որ սույն հարցով Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան: