«Որպես քաղաքացի որևէ բանով աչքի չի ընկել, ու մեզ համար էլ էր անսպասելի»:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Գավառ համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Գրիգոր Դաշտոյանը՝ անդրադառնալով սեփական աղջիկ երեխային կտտանքների ենթարկող կնոջը, որը Գավառում է ապրել և 34 տարեկան:
«Անակնկալի ենք եկել, որ նման դեպք կարող էր տեղի ունենալ Գավառում: Մեզ համար շատ դատապարտելի է երեխայի նկատմամբ բռնությունը: Նորից եմ կրկնում՝ որևէ բանով աչքի չընկնող քաղաքացի է, դեպքից առաջ ոչ մի ձև չի շոշափվել նման անուն-ազգանունը»,- նշեց Դաշտոյանը:
Հարցին՝ երեխաների մասին ի՞նչ տեղեկություններ ունեն, որտե՞ղ են, և արդյոք տարվո՞ւմ է համապատասխան աշխատանք, Գրիգոր Դաշտոյանը արձագանքեց. «Մենք հիմա ոստիկանության հետ աշխատում ենք, փորձում ենք ճշտել մնացած տվյալները ու, ըստ ընթացակարգի, այն, ինչ համայնքապետարանի լիազորությունների շրջանակներում է, իրականացնելու ենք»:
Հ.Գ. Ավելի ուշ Գավառի համայնքապետարանը տեղեկություններ է ստացել, որ ընտանիքը երկու-երեք տարի է ապրել Գավառում, ընտանիքի հայրը, որը այժմ դատապարտված է՝ երեխաների նկատմամբ սեռական բռնություն կատարելու համար, Իջևանից է, մայրը՝ Շամշադինից: Փոխհամայնքապետի խոսքով՝ դեպքը տեղի է ունեցել Երևանում:
Նշենք, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն, տարածված տեսանյութի կինը, որը հոգեբանական ու ֆիզիկական բռնության է ենթարկում իր անչափահաս երեխային, 5 երեխայի մայր է, իսկ վերջինիս ամուսինը՝ Թաթուլ Մադաթյանը, այս տարվա հունվարին դատապարտվել է ազատազրկման՝ անչափահաս երեխայի բռնաբարելու հոդվածով։ Որոշ տեղեկությունների համաձայն էլ՝ կինը ևս նախկինում դատապարտված է եղել՝ սուտ մատնության համար:
Նշենք, որ համացանցում տարածվող տեսանյութում կինը (ենթադրաբար՝ երեխայի մայրը) ֆիզիկական բռնության է ենթարկում անչափահաս աղջիկ երեխայի, հարվածում նրան, ցուցաբերում ստորացուցիչ, նվաստացնող վերաբերմունք՝ մերկացնելով նրան ու թքելով երեխայի վրա:
Կինը նաև բռնության տեսարանին է ներգրավել 2 անչափահաս այլ աղջիկ երեխաների (ենթադրաբար՝ բռնության ենթարկված երեխայի քույրերին): Մոր դրդմամբ ու հորդորով աղջիկները թքում և միզում են մյուս երեխայի վրա:
Այս ամենը կինն անում է միացված տեսախցիկի առաջ՝ պարբերաբար ուղղելով այն և աղջիկներին հորդորելով շարժվել ու գործել այնպես, որ ամեն ինչ կադրում հստակ երևա:
Համացանցում արագորեն տարածված և մեծ աղմուկ բարձրացրած այդ տեսանյութում պատկերված կինը, ըստ ոստիկանության, հայտնաբերվել է: Նա այս պահին ՆԳՆ ոստիկանությունում է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում էլ սկսվել է դեպքի առնչությամբ ուսումնասիրություն, իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկել՝ տարածված տեսանյութի իրավական ընթացքն ապահովելու համար: