«Այդ դաշտը մենք չենք ձևավորում»:
Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ արձագանքելով դիտարկմանը, թե իրենք Քոչարյանին դարձրել են այլընտրանք:
«Ինչ-որ մեկը հենց մեզ սատարում է կամ համահունչ բան է ասում, օրինակ՝ «Հանրապետություն» կուսակցությունը, ասում եք՝ էտա, ձեր սարքած ընդդիմությունն է, Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը մեզ քննադատում են, ասում եք՝ ձեր սարքած ընդդիմությունն է: Մենք ընդդիմադիր դաշտը չենք կառավարում: Ես մեղադրում եմ ընդդիմությանը, որ իրենք, իրենց ֆինանսները, լրատվական դաշտը օգտագործելով, քաղաքական դաշտը փակում են նոր ծնվող ուժերի համար»,- նշեց նա:
Այնուհետև Սիմոնյանը հարցրեց լրագրողին, թե ո՞րն է այն գործողությունը, որ արել է իշխանությունը՝ Քոչարյանին կամ Սերժ Սարգսյանին ուժեղացնելու համար, և ո՞րն է այն գործողությունը, որ չպետք է անեին:
Լրագրողի պատասխանին, թե քրեական գործեր են հարուցել, Սիմոնյանն արձագանքեց. «Այսինքն՝ քրեական գործ, որ հարուցեցինք, այդ մարդը դառնում է քաղաքական գործո՞ն: Ես ասում եմ՝ շատ լավ է, որ իրենք կան և խորհուրդ եմ տալիս իրենց ընդունեն վարչապետի առաջարկը՝ բանավեճին մասնակցելու, և գան այդ բանավեճին»:
Հարցին, թե նորմա՞լ է նախկին նախագահներին քաղաքական դիակ անվանելը, Սիմոնյանն ասաց, որ նրանք քաղաքական դիակ են:
«Ասեմ ավելին՝ նախկին նախագահ էլ չեն, ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանը, ո՛չ Սերժ Սարգսյանը չի ընտրվել ՀՀ նախագահ, Լևոն Տեր Պետրոսյանն էլ 1996 թվականին չի ընտրվել, չընտրված են նրանք»,- ասաց Սիմոնյանը: