Սերժի հարուստ աշխատակազմը
Սերժ Սարգսյանը Բաղրամյան 26-ում իրեն շրջապատել է այնպիսի մարդկանցով, ովքեր կասկածելի եկամուտներ են ստանում, աստղաբաշխական թվերի հասնող «նվիրատվություններից»՝ մեծ կարողություն դիզում:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կողմից հրապարակված հայտարարագրերից տեղեկանում ենք, որ Սերժ Սարգսյանի օգնական Արմեն Աբելյանը 2013թ. հարկային տարում հայտարարագրել է 78,4 միլիոն դրամ եւ 5200 դոլար ունեցվածք: Աբելյանը 30 հազար դոլարի օգնություն է ստացել: Նա 2012 թ-ին 20 միլիոն դրամի նվիրատվություն էր ստացել: Սերժ Սարգսյանի մյուս օգնական Ավետիս Բերբերյանի ընտանիքը նույնպես՝ նախորդ տարի խոշոր նվիրատվություն է ստացել: Բերբերյանի թոշակառու մայրը 100 հազար դոլարի նվիրատվություն է ստացել, կինը՝ 150 հազար դոլարի: Կնոջ՝ Սոնա Առաքելյանի ֆիքսված դրամական ունեցվածքը տարվա ընթացքում 16 հազար 500 դոլարից հասել է 90 հազար դոլարի: Սոնա Առաքելյանը չի աշխատում: Բերբերյանն ինքը հայտարարագրել է 3 միլիոն դոլար, որը հարկային տարվա վերջում դարձել է 2,1 միլիոն: Պաշտոնյան 463 միլիոն դրամի փոխառություն է ունեցել: Նրա եկամուտները կազմել են 107,3 միլիոն դրամ, որից 41,1 միլիոնը՝ շահաբաժնից, 48 միլիոնը՝ վարձակալության դիմաց ստացված վճար, 14,4 միլիոնը՝ գույքի օտարումից ստացված եկամուտ: Սակայն հայտարարագրում գույքի օտարման մասին ոչինչ նշված չէ:
ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանի եկամուտները 2013թ. կազմել են 131,1 միլիոն դրամ՝ վարձակալությունից եւ այլ աղբյուրներից ստացված, եւ 400 հազար դոլար, որից 300 հազարը Հովսեփյանը նվիրատվություն է ստացել: Մյուս 100 հազարը նրա տված փոխառություններից ստացված տոկոսներից է կուտակվել: Հովսեփյանը հայտարարագրել է 185 մլն դրամ եւ 2 մլն 735 հազար դոլար դրամական ունեցվածք:
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը 2013 թ. 72,8 միլիոն դրամով վաճառել է բնակարանը, 7,2 միլիոնով՝ ավտոտնակը, փոխարենը ձեռք է բերել 47 միլիոն դրամ արժողությամբ մեկ այլ բնակարան եւ 3 միլիոն դրամ արժողությամբ ավտոտնակ: Վիգեն Սարգսյանը հայտարարագրել է 30 մլն դրամ, 5000 եվրո, 45 հազար դոլար: Նրա տիկնոջ՝ Լուսինե Գալաջյանի դրամական ունեցվածքը տարվա սկզբում կազմել է 20 հազար դոլար, իսկ տարվա վերջում՝ ավելացել 5000 դոլարով:
Սերժ Սարգսյանի խորհրդական Ֆելիքս Փիրումյանը հայտարարագրել է 10,7 միլիոն դրամ եւ 200 հազար դոլար: