Հզոր Հայրենիք. ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի երկկուսակցությունը
2003 թվականին հիմնադրված «Հզոր Հայրենիք» կուսակցությունում հետաքրքիր իրավիճակ է ստեղծվել. այս կուսակցության փոխնախագահներից մեկը ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանն է, իսկ մյուսը՝ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը:
Ու չնայած նրան, որ ԲՀԿ-ն իրեն հռչակել է ոչ իշխանական ուժ, քաղաքական հակառակորդներ Ստեփան Մարգարյանն ու Շիրակ Թորոսյանը այս կուսակցությունում կարծես լավ էլ հարմարվել են ու հակասություններ չունեն: Երկուսն էլ շարունակում եմ մնալ «Հզոր հայրենիքում»: Հիշեցնենք, որ «Հզոր հայրենիքը» համարվում է ջավախահայերի կողմից ստեղծված կուսակցություն, որի թե՛ փոխնախագահները, թե՛ նախագահը Ջավախքից են: Կուսակցության ղեկավարը Վարդան Վարդապետյանն է, ով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանի հոր հորեղբոր որդին է: Չնայած սրան՝ Տաճատ Վարդապետյանը չի համարվում «Հզոր հայրենիքի» անդամ. նա անկուսակցական է: Նշենք, որ երկու Վարդապետյաններն էլ Ջավախքից են:
«Հզոր Հայրենիք» կուսակցությունը, սակայն, 2007 թվականից ունեցել է իր ներկայացուցիչները Ազգային ժողովում. այն ժամանակ ՀՀԿ համամասնական ցուցակում տեղ գտան Շիրակ Թորոսյանն ու Հայկ Սանոսյանը, 2012 թ.-ի խորհրդարանական ընտրություններում էլ ԲՀԿ խմբակցություն մտավ Ստեփան Մարգարյանը, իսկ ՀՀԿ՝ Շիրակ Թորոսյանը: 2003 թվականի նախագահական ընտրություններում «Հզոր հայրենիքը» սատարել է Ռոբերտ Քոչարյանին, 2008-ին՝ Սերժ Սարգսյանին: 2013 թվականին, հետեւելով ԲՀԿ-ի օրինակին, «ջավախքյան» կուսակցությունը չսատարեց թեկնածուներից ոչ մեկին: «Հզոր հայրենիք» կուսակցության ղեկավարը՝ Վարդան Վարդապետյանը, սակայն, հիմնականում անդրադառնում է Ջավախքի հարցին ու անպատասխան թողնում իր կուսակցության գործունեության հետ կապված հարցերը: 2010 թվականին, «Սամցխե-Ջավախքի տարածաշրջանային հայապահպանությունը եւ ջավախահայերի իրավունքները» թեմայով քննարկման ժամանակ դրա մասնակիցները՝ այդ թվում Վարդան Վարդապետյանը, քննադատության էին ենթարկել իշխանություններին՝ Ջավախքի հարցում դիրքորոշման համար: Ավելի վաղ էլ՝ 2009 թվականին, Վարդապետյանը հայտարարել էր. «Ներքաղաքական դաշտում լճացում կա, առաջիկայում պետք է նոր փոփոխություններ տեղի ունենան, որոնք ձեռնտու կլինեն եւ՛ հասարակությանը, եւ՛ քաղաքական կազմակերպություններին»: Այնուհետեւ Վարդապետյանը դարձյալ անդրադարձել էր ՀՀ-ի դիրքորոշմանը Ջավախքի հարցում: Ըստ նրա, իշխանությունների քայլերն այն արդյունքները չեն տալիս, ինչն ակնկալում են ջավախահայերը:
Վարդապետյանի անունը վերջին անգամ մամուլում հոլովվել էր 2012-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ: Ըստ մամուլի հրապարակումների, Վարդապետյանը տեղ էր գտնելու ԲՀԿ համամասնական ցուցակում, ինչը այդպես էլ տեղի չունեցավ: Ընդ որում, Վարդապետյանն իր տեսակետները հասարակությանը հասցնում է բացառապես մերձԲՀԿական լրատվական կայքերի միջոցով: Չնայած այս ամենին՝ այդ կուսակցության անդամները, որոնցից մեկը ՀՀԿ-ական է, իսկ մյուսը՝ ԲՀԿ-ական, «յոլա» են գնում: Երեկ «Հզոր հայրենիքում» ձեւավորված այս «համերաշխության» վերաբերյալ մեկնաբանություն փորձեցինք ստանալ Շիրակ Թորոսյանից, ով ողջ օրվա ընթացքում մեր զանգերն անպատասխան թողեց: Նաեւ անպատասխան մնացին մեր զանգերը ուղղված Ստեփան Մարգարյանին: Ենթադրվում է, որ քաղաքական ախոյանները ինչ-որ տեղում քննարկում էին առաջիկա մարտավարության հարցերը:
«Հզոր հայրենիք» կուսակցության գրասենյակն էլ, որը գտնվում է Տիգրան Մեծ 9 հասցեում, փակ էր: Դժվարությամբ հաջողվեց կապ հաստատել կուսակցության ղեկավար Վարդապետյանի հետ, ով, լսելով լրատվամիջոցի անունը, անջատեց հեռախոսն ու այլեւս զանգերին չպատասխանեց: