Երեկ Ալ.Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ «Մեղապարտ կրքեր» ժամանակակից բալետային ներկայացման պրեմիերան: Բեմադրիչն ու լիբրետոյի հեղինակը Ռիմա Պիպոյանն էր: Դերերում էին Մ.Դիվանյանը, Գ.Գրիգորյանը, Դ.Գրիգորյանը, Կ.Խաչատրյանը եւ Մ.Աղաբաբովան, իսկ ներկայացումը նվիրված էր ՀՀ վաստակավոր արտիստ Մարիա Դիվանյանի 25-ամյա բեմական գործունեությանը:
«Մեղապարտ կրքերն» անդրադառնում է 18-րդ դարի ամենախորհրդավոր, ամենաաղմկահարույց, միաժամանակ՝ առեղծվածային դեմքերից մեկին՝ արքայադուստր Տարականովային, իսկ գործողությունները սկիզբ են առնում, զարգանում եւ ավարտվում Բեթհովենի երաժշտության ներքո: Բալետմայստեր, արվեստի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Կարապետյանը ներկայացման ավարտին մեզ հետ զրույցում նկատեց, որ այսպիսով հայկական բալետն ունեցավ փոքր, բայց շատ կարեւոր առաջընթաց. «Նախ՝ շատ լավ բեմադրություն էր արված, նոր հնարքներ կային, նոր պահումներ, եւ ներկայացումն իր ամբողջական ձեւի մեջ շատ հետաքրքիր էր: Զգացվում էր, որ մեծ աշխատանք է տարվել: Գիտեք, երբեմն ասում են՝ մոդեռն է եւ էլի ամեն տեսակի հիմարություններ, բայց սրա մեջ ամեն ինչ շատ պարզ էր, շատ դասական էին բոլոր լուծումները: Մեծ կոմպոզիտորների գործերը շատ ավելի հետաքրքիր են, ինչին մենք այսօր ականատես եղանք: Հիանալի գործ էր արել Ռիման: Անպայման ուզում եմ նշել Մարիային Դիվանյան, ով արդեն երկար տարիներ մեզ հիացնում իր կատարմամբ: Հիմա ամեն ինչ շատ ավելի լավ է անում. տարիների փորձառությունն ու վարպետությունն է ավել»: