Ալիևի վարկանիշը ռուսաստանցիների շրջանում ավելի բարձր է, քան Սերժ Սարգսյանինը
Ռուսական առաջատար սոցիոլոգիական կենտրոններից մեկը` «Հանրային կարծիքի ուսումնասիրության համառուսաստանյան կենտրոնը» (ВЦИОМ) հրապարակել է ռուսաստանցիների շրջանում իրականացրած հարցման արդյունքները, որոնց համաձայն՝ ռուսաստանցիները Սերժ Սարգսյանին ավելի քիչ են վստահում, քան Իլհամ Ալիևին:
Այսպես, ըստ վերոնշյալ հարցման արդյունքների՝ Սերժ Սարգսյանի վարկանիշը ռուսաստանցիների շրջանում կազմում է 5%, իսկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևինը՝ 6%: ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարներից ամենամեծ վստահությունը ռուսաստանցիների շրջանում վայելում են Ղազախստանի նախագահները՝ համապատասխանաբար՝ 63% և 45%:
ВЦИОМ-ի ղեկավար Կոնստանտին Աբրամովի խոսքով՝ վարկանիշային առումով անկում են ապրել ուկրաինացի պաշտոնյաների անունները: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի վարկանիշը ռուսաստանցիների շրջանում 0% է կազմում:
ԱՊՀ անդամ պետություններից ՌԴ քաղաքացիներն ամենաշատը վստահում են Բելառուսին (ռուսաստանցիների 68%-ը) և Ղազախստանին (53%): Բելառուսից և Ղազախստանից բացի, ռուսներն իրենց երկրի համար հարմար գործընկեր են տեսնում նաև Ուկրաինային:ՌԴ հուսալի գործընկերների ցանկը շարունակում են Հայաստանը (ռուսաստանցիների 11 %-ի կարծիքով), Ադրբեջանը (10%), Վրաստանը (6%), Ղրղզստանը (4%), Թուրքմենստանը (3 %), Ուզբեկստանը (3 %), Մոլդովան և Տաջիկստանը (1-ական %):