«Վրացական երազանքի» արտաքին քաղաքականությունն ուղղված է դեպի եվրոպական եւ եվրատլանտյան կառույցներ: Կուսակցությունը սպասվող ընտրություններին մասնակցելու է առանձին` առանց դաշինք կազմելու որեւէ կուսակցության հետ`«Ազատություն, արագ զարգացում, բարեկեցություն» կարգախոսով:
Ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը, որը 2003-2012 թթ. փաստացի ղեկավարում էր Վրաստանը, ստեղծվել է 2001 թվականին: 2003-ի նոյեմբերի խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների համաձայն՝ պաշտոնապես պարտվելուց հետո, «Միացյալ ազգային շարժումը», այն ժամանակվա «Ազատ դեմոկրատներ» եւ «Պահպանողականներ» կուսակցությունների հետ միասին բողոքի ակցիաներ սկսեց Էդուարդ Շեւարդնաձեի կառավարության դեմ:
Դրանք ավարտվեցին «Վարդերի հեղափոխությամբ»: Իշխանության գալուց հետո, «Միացյալ ազգային շարժումը» սկսեց պայքարել երկրի քրեական խմբավորումների դեմ: Բարեփոխումներ սկսվեցին մի շարք անկյունաքարային ոլորտներում՝ ուժային կառույցներից ու ոստիկանությունից մինչեւ հարկային համակարգ եւ գյուղատնտեսություն: Մինչ «Վարդերի հեղափոխությունը» Վրաստանը համարվում էր նախկին ԽՍՀՄ տարածքի ամենակոռումպացված երկիրը: Միացյալ ազգային շարժման երիտասարդ թիմը արմատախիլ արեց կաշառակերությունը:
Աղքատությունը հաղթահարելու նպատակով՝ Համաշխարհային բանկից, Արժույթի միջազգային հիմնադրամից, ԱՄՆ-ից եւ ԵՄ-ից Վրաստանին տրամադրվող վարկերի ծավալներն էապես աճեցին: Այս ամենին զուգընթաց երկրում ավելացել էր բանտարկյալների թիվը: Բանտերի միջազգային կազմակերպության տվյալներով՝ Վրաստանի յուրաքանչյուր 10 000 բնակչից 539-ը դատապարտյալ էր: «Վրացական երազանքի» որոշմամբ՝ արդեն 2012 թվականին լիովին համաներման արժանացավ մոտ 3000 դատապարտյալ, իսկ 194 դատապարտյալ քաղբանտարկյալ ճանաչվեց: Սահակաշվիլու կառավարման տարիներին տեղի ունեցավ 2 բողոքի ակցիա, որոնց ընթացքում ցուցարարները պահանջում էին նախագահի հրաժարականը:
Սպասվող ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններից հարկ է նշել հայտնի օպերային երգիչ Պաատա Բուրճուլաձեի «Պետությունը ժողովրդի համար» դաշինքը, որի կազմի մեջ են մտնում նախկինում «Միացյալ ազգային շարժման» առաջնորդներից Գիորգի Վաշաձեի «Նոր Վրաստան» եւ «Նոր աջեր» կուսակցությունները: Ընտրություններին նաեւ մասնակցելու է 3 կոմունիստական կուսակցություն, «Հանրապետականները», որի առաջնորդ Դավիթ Ուսուփաշվիլին այժմ խորհրդարանի խոսնակն է, «Վրաստանի հայրենասերների միություն» դաշինքը: Հատկանշական է նաեւ, որ «Միացյալ ազգային շարժումը» դաշինք է կազմել «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցության հետ: