Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գեւորգյան ճեմարանի դահլիճում Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ եւ ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Լավագույն ուսուցիչ» հանրապետական մրցույթի հաղթողների պարգեւատրման ամենամյա արարողությունը:
Մրցույթն անցկացվում է արդեն 15 տարի անընդմեջ՝ նախարարության եւ Մայր Աթոռի համատեղ նախաձեռնությամբ «Հայոց լեզու եւ գրականություն», «Հայոց պատմություն», «Հայոց Եկեղեցու պատմություն», Բնագիտական («Ֆիզիկա», «Քիմիա», «Կենսաբանություն») առարկաների ուսուցիչների և դասվարների համար:
Մրցանակներն հանձնել են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ու Կրթության եւ գիտության նախարարը: Մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում ՀՀ ԿԳ նախարարը, կարեւորելով Մայր Աթոռի հետ համատեղ իրականացվող միջոցառումը, խորհրդանշական է համարել, որ այն անցկացվում է ՀՀ անկախության 25-ամյա միջոցառումների շրջանակում:
«Եթե գնահատելու լինենք անկախության 25 տարիները եւ եկեղեցու դերակատարումը, ապա կարող ենք առանձնացնել երկու կարևոր փաստ: Առաջին՝ պետականության 25 ամյակին նվիրված շքերթի ժամանակ հոգեւոր գնդի հպարտ շարքերն էին, որ մեր զինվորների հետ միասին մտան հրապարակ, փաստելով, որ եկեղեցին ամբողջացնում է անկախության գաղափարը: Երկրորդը՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու մնայուն ներկայությունն է կրթական ծրագրերում,- նշել է Լևոն Մկրտչյանն ու հավելել, որ ազգային կրթակարգի առաքելությունը հայ տեսակի շարունակությունն ու զարգացումն է, որն առանց Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հնարավոր չէ իրականցնել:
Ապա շնորհավորելով մրցույթում հաղթող ուսուցիչներին Լեւոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ նրանք, բացի առարկայի ուսուցումից՝ աշակերտներին հոգեւոր արժեքների փոխանցման եւ դրանով ազգային դպրոցի դիմագծի ձեւավորման պատասխանատվությունն են կրում.
"Եկեղեցին հայ տեսակի անքակտելի մասն է: Այն ուսուցիչները, ովքեր դասավանդում են «Հայ ժողովորդի պատմություն», «Հայոց եկեղեցու պատմություն» կամ ,«Հայոց լեզու» եւ «Հայ գրականություն» այդ տեսանկյունից շատ կարեւոր ազգային առաքելություն են իրականցնում»:
Նշենք, որ մրցույթի հանրապետական փուլին այս տարի մասնակցել են 129 մանկավարժ, որոնցից 60-ն իրավունք են ստացել մասնակցելու մրցույթի եզրափակիչ փուլին:
Լավագույն արդյունքների համար 23 մասնակից արժանացել են տարբեր կարգի մրցանակների: 37 մանկավարժ ստացել են մասնակցության վկայականներ: