Պուտինն ու ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների նախագահները եկող շաբաթ կժամանեն Երեւան
Հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում սպասվող Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտգործնախարարների, պաշտպանության նախարարների խորհրդի ու ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստում չի բացառվում, որ լինեն անդամ երկրների նախագահները:
Հիշեցնենք, որ այս նիստի ժամանակ էլ պարզ կլինի ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի անունը: Գործող քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային փոխարինելու է ՀՀ-ի ներկայացուցիչը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարության մամուլի ծառայությունից փորձեցինք ճշտել՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահները կլինե՞ն ՀՀ-ում, ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը Armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ չի կարող ասել, թե որ երկրների ղեկավարները կլինեն, որոնք՝ ոչ:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի գրասենյակից էլ ասացին, որ բանավոր մեկնաբանություն չեն տալիս ու խնդրեցին հարցը գրավոր ուղղել:
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար է նշանակվելու Պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
Նույն աղբյուրները նշում են, որ նիստին ներկա կլինեն նաեւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների նախագահները:
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ նախարարական նախորդ նիստը կայացավ Երեւանում՝ օգոստոսի 16-ին: Նիստին մասնակցել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների` Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի պաշտպանական գերատեսչությունների պատվիրակությունները, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան և ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը: