Այսօրվա ներքաղաքական ամենաինտրիգային թեմաներից մեկը, թերեւս, Վիկտոր Դալլաքյանի երկրորդ հայտնությունն է եւ նորից ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու հայտը:
Քաղաքականության մեջ լինելով հին խաղացող՝ նա կարողացավ խորհրդավորություն հաղորդել իր այդ քայլին՝ չմանրամասնելով, թե ի վերջո ինչ է նախաձեռնում՝ կուսակցությո՞ւն է ստեղծում, թե՞ ինչ-որ այլ միավոր: Եվ ինչպես կասեր նրա հին գործընկերներից Ստեփան Դեմիրճյանը, ումով եւ ինչով է նա դա անում: Ի դեպ, Դալլաքյանի նախաձեռնությունների մասին տեղեկացված չեն նաեւ հիմնական ներքաղաքական ուժերը՝ գոնե խորհրդարանական կուսակցությունների ներկայացուցիչները: Եվ այսօր նրա շուրջ շրջանառվող ամեն ինչ ենթադրությունների մակարդակում է: Ինքը՝ Դալլաքյանը, պահելով ինտրիգը, նախորդ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ հաջորդ հանդիպումը կհրավիրի մինչեւ նոյեմբեր՝ այսինքն հաջորդ շաբաթ եւ իր նախաձեռնության մասին է՛լ ավելի կարեւոր տեղեկություններ կհայտնի:
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ նոյեմբերին իր՝ քաղաքականություն մտնել-չմտնելու մասին հայտարարություն կանի նաեւ Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը: Համենայնդեպս, անցած շաբաթ Երեւանում կազմակերպած ֆորումի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նա այդպես է հայտարարել: Վերջինս անցած տարի քաղաքականություն մտնելու մի քանի փորձ արեց, ինչը կանխեցին իշխանությունները: Հասկանալի է, որ այդ միտքը նրա գլխից դեռ դուրս չի եկել: Հնարավո՞ր է արդյոք, որ Վ. Դալլաքյանի եւ Ա. Աբրահամյանի միջեւ քաղաքական պայմանավորվածություն կա: Հատկապես որ շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Դալլաքյանի ֆինանսական աջակցությունը Ռուսաստանից է: Դալլաքյանը, շարունակում է խուսափել հարցազրույցներ տալուց եւ երեկ նորից հրաժարվեց պատասխանել մեր հարցերին:
Շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Վ. Դալաքյանի նախաձեռնությանը տոն տվողը պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանն է, հատկապես որ նա էլ իր պաշտոնանկության եւ այլ պատճառներով նեղացած է իշխանություններից: Մինչդեռ հատկապես իշխանական դաշտի ներկայացուցիչները մեզ հետ մասնավոր զրույցներում թերահավատություն են հայտնում, որ Ս. Օհանյանը կարող է միանալ Վ. Դալլաքյանին, թեեւ լսել են, որ նախկին նախարարն արդեն այդ ուղղությամբ հանդիպումներ է անցկացնում տարբեր իշխանական ու ոչ իշխանական գործիչների հետ: Դրանով հանդերձ, իշխող Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչ ընդհանուր կապ կարող են ունենալ այս երկուսը, թեեւ պաշտպանության նախկին նախարարն էլ համարվում է ՌԴ-ի ազդեցության տակ գտնվող գործիչ: Ավելին՝ նա ռուսական բանակի սպա է եղել:
Ի դեպ, Վ. Դալլաքյանը, խոսելով իր հետագա քայլերի մասին՝ ամենեւին էլ չպնդեց, որ կուսակցություն է ստեղծելու: Տպավորություն ստեղծվեց, անգամ տեղեկություններ կան, որ նա գործող կուսակցություններից մեկին կմիանա: Խոսքը հավանաբար վերաբերում է արտախորհրդարանական մի կուսակցության, բայց թե դա որ կառույցն է, առայժմ մեզ չհաջողվեց պարզել: Ընդամենը կարողացանք իմանալ, որ նա հանդիպել է դեմկուսի նախագահ Արամ Գասպարի Սարգսյանին, որը, հիշեցնենք, սերտ առնչություն ունի Արա Աբրահամյանի հետ: Իսկ Վ. Դալլաքյանն ու Ա. Սարգսյանն ունեն քաղաքական անցյալ դեռեւս «Միասնություն» դաշինքից:
Ա. Սարգսյանը, սակայն, մեզ հետ զրույցում հերքեց, որ հանդիպել է Վ. Դալլաքյանի հետ եւ քննարկել է հետագա համագործակցության վերաբերյալ ինչ-որ հարցեր եւ չբացառեց, որ հետագայում կարող են եւ համագործակցել: Վ. Դալլաքյանի հետ համագործակցության ու այլ հարցերի մասին էլ զրուցեցինք Ա. Սարգսյանի հետ: Ի դեպ, հետաքրքիր զուգադիպությամբ դեմկուսի համագումարն էլ նոյեմբերին է պլանավորված, ծայրահեղ դեպքում՝ դեկտեմբերին:
- Պարոն Սարգսյան, դուք մասնակցելո՞ւ եք 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններին:
- Այո, մասնակցելու ենք, բայց այդ հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշումը մեր համագումարը կընդունի: Բայց միանշանակ մեր կուսակցության ղեկավար մարմնի տեսակետն այն է, որ պետք է մասնակցենք: Եթե կուսակցությունը ընտրություններին չմասնակցի, էլ ի՞նչ պիտի անի:
- Իսկ ինչպե՞ս եք մասնակցելու ընտրություններին, միայնա՞կ, թե դաշինքով:
- Իհարկե, մենք չենք հրաժարվի դաշինք կազմել մեզ համար ընդունելի քաղաքական ուժերի հետ: Գիտեք, որ «Միասնություն» դաշինքի կազմում ենք եղել: Ավելին, այդ դաշինքը մենք ենք նախաձեռնել: Բայց մենք դեմ ենք եղել գաղափարապես տարբեր ուղղություններ ունեցող կառույցների հետ դաշինք կազմելուն, քանի որ դրանից լավ բան չի ստացվում, բայց կան դեպքեր, երբ ստիպված ենք եղել անել. դա եղել է ե՛ւ 1996թ., ե՛ւ 2003թ.: Իսկ հիմա կգերադասեինք համագործակցել գաղափարապես մեզ համար մոտ կառույցների հետ: Բայց ելնելով այսօրվա իրողություններից, որ ընտրությունները գնալով ավելի թանկ հաճույք են դառնում, պետք է միավորվել, որ կարողանաս դիմակայել նրանց, ովքեր օլիգարխիկ, ժողովրդից գողացած փողեր են օգտագործում, որ դնեն ու ժողովրդին նորից կաշառք տան:
- Իսկ որքա՞ն է հավանական, որ Արա Աբրահամյանն էլ մասնակցություն ունենա այդ ընտրություններին, նա ասել էր, որ նոյեմբերին քաղաքականություն մտնելու մասին հայտարարություն կանի:
- Արա Աբրահամյանն ինքնաբավ անձնավորություն է, եւ հենց ինքն էլ իր քայլերի մասին կտեղեկացնի: Եթե ինքը կորոշի իր մասնակցության ձեւաչափը, այդ դեպքում մենք կքննարկենք: Առավել եւս, երբ գիտեք, որ մենք միասին աշխատում ենք:
- Իսկ ձեր նախկին գործընկեր Վիկտոր Դալլաքյանի հետ չե՞ք հանդիպել եւ համագործակցության հարցեր քննարկել: Միգուցե հենց ձեր կուսակցության հետ նա համագործակցի:
- Ես ընդամենը կարող եմ ասել, որ մենք կարող ենք քննարկել այդ բոլոր հարցերը, դա չի բացառվում: Շատ հնարավոր է, որ մենք քննարկենք, քանի որ մենք միասին քաղաքական ուղի ենք անցել եւ գաղափարապես տարբեր բեւեռներում չենք: Բայց դա դեռ քննարկելիք հարց է, իսկ հիմա այդպիսի խնդիր մեր առջեւ դրված չէ:
- Չե՞ք քննարկել այդ հարցը:
- Դեռ չենք քննարկել:
- Իսկ Ա. Աբրահամյանը կարո՞ղ է Վ. Դալաքյանի նախաձեռնության հետ կապ ունենալ:
- Ես չեմ կարող ասել: Եկեք այդ ենթադրությունները մի կողմ թողնենք: Այնքան քիչ ժամանակ է մնացել այդ բոլոր հարցերի պատասխանները ստանալու համար: Կլինի իրողությունը, կխոսենք: