«ՀԺ». Ով է ավելի հզոր` Կարեն Կարապետյանը, թե՞ Սամվել Ալեքսանյանը. սրընթաց թանկացում
«Մեր խանութներում սրընթաց թանկանում է շաքարավազը: Երեկվա դրությամբ «Երեւան Սիթիում» մեկ կիլոգրամ շաքարավազի գինը հասել էր 405 դրամի: Գործ ունենք, շատ մեղմ ասած, տարօրինակ երեւույթի հետ: Խնդիրն այն է, որ ինչպես շաքարը, այնպես էլ շաքարի հումքը վերջին ամիսներին աշխարհում թանկանում են:
Սակայն այն շաքարավազը, որը հիմա վաճառվում է մեր խանութներում, արտադրվել է Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող շաքարի գործարանում: Իսկ այդ արտադրանքի հումքը ներկրվել է դեռ այս տարվա առաջին կեսին, երբ շաքարի համաշխարհային գները դեռ շատ ցածր էին: Համեմատության համար նշենք, որ այս տարի  ներկրված շաքարի մեկ կիլոգրամի մաքսային արժեքը կազմել է 36 ցենտ, իսկ անցած տարի ներկրվածինը` 42 ցենտ: Այսինքն, շաքարի ներկրման գինը նվազել է 14 տոկոսով: Անցած տարի այս ժամանակ շաքարի մեկ կիլոգրամը, համաձայն ԱՎԾ պաշտոնական տվյալների, վաճառվում էր 350 դրամով, հիմա` 405 դրամով:
Այսինքն թանկացել է 15 տոկոսով: Եվ ուրեմն, ներկրվող շաքարը էժանացել է 14 տոկոսով, խանութներում այն թանկացել է 15 տոկոսով: Շաքարի շուկան Հայաստանում մոնոպոլիզացված է, եւ շաքարի գնի նման պատկերը տեսականորեն ամբողջությամբ գտնվում է Արտակ Շաբոյանի ղեկավարած Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի «տեսահորիզոնում»:
Թե որքանով այդ հանձնաժողովը ուշադրություն կդարձնի գնային այս «բեսպրեդելին», դեռ հայտնի չէ: Հայտնի չէ նաեւ, թե որքանով հետեւողականորեն ու խիստ կլինի այդ հանձնաժողովը Սերժ Սարգսյանի ամենամտերիմ օլիգարխի` Սամվել Ալեքսանյանի (Լֆիկ Սամոյի) «վարած» այսպիսի «գնային քաղաքականության» նկատմամբ: Բայց եթե հաշվի առնենք, որ բոլորովին վերջերս այդ հանձնաժողովը շատ խիստ գտնվեց «Երեւանի գարեջուր» ընկերության նկատմամբ եւ նրան տուգանեց 110 միլիոն դրամով միայն այն բանի համար, որ  հումքը էժան էր ձեռք բերել, բայց գարեջրի գինը բարձրացրել էր, ապա շաքարավազի դեպքում պետք է խոսք լինի միլիարդավոր դրամների տուգանքների մասին առնվազն: Խնդիրն այն է, որ գարեջրի շուկայում իրար հետ կատաղի մրցակցության մեջ են թե մի քանի ներքին արտադրողներ, եւ թե մի քանի ներկրողներ:
Իսկ ահա շաքարավազի մանրածախ շուկայում բացարձակ մենաշնորհ է: Մի ուշագրավ զուգադիպություն. ընդամենը մի քանի օր առաջ` ՀՀ կառավարության վերջին նիստում Արտակ Շաբոյանը ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանից ստացավ «քարտ բլանշ»: «Հանձնաժողովը օրենքով ստեղծված անկախ մարմին է, եւ կառավարությունն այստեղ ազդելու լծակներ չունի, բայց դա մեզ չի զրկում կարծիք արտահայտելու հնարավորությունից: Հորդորում ենք առաջին հերթին ուշադրություն դարձնել առաջնային սպառման ապրանքների շուկայում, որոնց վերաբերյալ հասարակությունից հնչող մտահոգությունները շատ են: Դա շատ ավելի առաջնահերթ խնդիր է, քան գարեջրի բնագավառը, ուր կան տարբեր արտադրողներ, ներմուծողներ, լուրջ մրցակցություն, ուստի մաքսիմալ ուշադիր վերաբերվեք այս հարցերին»,-հայտարարեց վարչապետը:
Իսկ շաքարը հենց այն «առաջնային սպառման» ապրանքներից է, որի մասին հայտարարել է վարչապետը: Հիմա տեսնենք, թե ով է ավելի հզոր ու ազդեցիկ` ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը եւ նրան «քարտ բլանշ» տված ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը միասի՞ն, թե՞ Սամվել Ալեքսանյանը միայնակ: Մի տեսակ անհարմար, բայց շատ հետաքրքիր իրավիճակ է ստեղծվում»: