Փարիզում թուրք դեսպանի վրա նռան հյութ լցրած հայ ուսանողների պատիժը` պայմանական ազատազրկում
Փարիզում` Դեկարտ համալսարանում, 2015-ին Թուրքիայի նախկին դեսպան Հաքքը Աքիլի վրա նռան հյութ լցրած ֆրանսահայ ուսանողներ Դատ Տեմիրյանը եւ Դրո Մոմջյանը դատապարտվել են պայմանական ազատազրկման, գրում է arti33.com-ը:
Նանտերի դատարանը թուրք դեսպանի վրա հարձակված հայ ուսանողին դատապարտել է 3 ամսվա պայմանական ազատազրկման, իսկ հարձակման տեսագրությունը սոցցանցերում հրապարակած անձին՝ 1 ամսվա պայմանական ազատազրկման:
Եթե նրանք սահմանված փորձաշրջանի ընթացքում օրինակելի վարք դրսեւորեն, ապա կազատվեն բանտում պատիժը կրելու անհրաժեշտությունից, միաժամանակ, ինչպես մեկնաբանել են փաստաբանները, այդ պատիժը չի արձանագրվի որպես դատվածություն:
Վերջին դատական նիստի ժամանակ հայ երիտասարդները խոսել էին իրենց արարքի դրդապատճառների մասին` նշելով, որ այդ քայլը Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության դեմ բողոք էր:
Մեղադրող կողմը պահանջում է մեկ եվրո վճարել Թուրքիայի դեսպան Հաքքը Աքիլին եւ 5000 եվրո նրա փաստաբանին: Հայ երիտասարդները կարող են դատապարտվել նաեւ երեք ամսվա ազատ կալանքի, սակայն սա նշանակում է, որ նրանց փաստաթղթերում որեւէ բացասական բնութագիր չի նշվի, ինչը գոհացնում է հայ երիտասարդների փաստաբան Մարթին Փրաթելին:
Դատավարության ամբողջ ընթացքում հայ երիտասարդներն այս դատը հայությանը մտահոգող խնդիրների, Ցեղասպանության ուրացման քաղաքականության եւ Ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեականացնելու անհրաժեշտության մասին դարձյալ բարձրաձայնելու հարթակ են դարձնելու