Այսօր Փարիզում կայանալու է Թուրքիայի դեսպանի վրա նռան հյութ լցրած 2 հայ երիտասարդի դատը
Այսօր Փարիզում կայանալու է երկու հայ երիտասարդների` Դատ Տեմիրյանի եւ Դրո Մոմջյանի դատավարությունը. նրանք մեղադրվում են 2015-ին Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպանի վրա նռան հյութ լցնելու մեջ, գրում է «Հայ Ձայնը»:
Դատավարության ժամանակ երիտասարդները պատրաստվում են պատմական շեշտադրումներով բացատրել իրենց արարքի պատճառները: Նրանց փաստաբանը հեղինակավոր Մարթին Փրաթելն է:
2015-ի մարտին երկու երիտասարդները հրապարակային միջոցառման ժամանակ մոտեցել են Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպան Հաքքը Աքիլին եւ որպես Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի իշխանությունների ժխտողական քաղաքականության դեմ բողոքի նշան` դեսպանի վրա նռան հյութ են թափել:
Երիտասարդները ձերբակալվել են եւ հարցաքննվելուց հետո ազատ արձակվել:
Ֆրանսիայից «Շարժում» միավորումից հայտնում են, որ երիտասարդներն այս դատը հայությանը մտահոգող խնդիրների, Ցեղասպանության ուրացման քաղաքականության եւ Ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեականացնելու անհրաժեշտության մասին դարձյալ բարձրաձայնելու հարթակ են դարձնելու: