Ներկայում գործող իրավակարգավորումների համաձայն՝ Դատական օրենսգրքի 61-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ առաջին ատյանի յուրաքանչյուր դատավոր ունի 1 օգնական:
Պատժվելու են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ երկուսից երեք ամիս։
Շտաբի պետը մանրամասնեց, որ իրենք ամեն օր տասը սպրինտերներով խմբով շրջելու են գյուղերում՝ հանդիպելով ընտրողների հետ՝ նրանց ներկայացնելով հանրաքվեի հարցի էությունը, ենթատեքստը:
«Ի տարբերություն այդ անձի՝ ես ՔՊԿ վարչության նախագահն եմ: Բացի այդ՝ ես որեւէ քայլ կամ արարք թույլ չեմ տվել, որ ինձ որեւէ կերպ կապեն վարչական ռեսուրս չարաշահելու կամ նման այլ բաների հետ»:
Սուրեն Պապիկյանը պարզաբանեց, որ դրամահավաքի հեղինակը ՔՊ-ն է, ոչ թե «ԱՅՈ»-ի նախընտրական շտաբը, եւ հրավիրատոմսում հենց առաջին էջին գրված է եղել ՔՊԿ.
«Չգիտեմ՝ ինչ ակնարկներ էր անում, կարծում եմ պատրաստ չէր խոսլու, ասում էր այն, ինչ մտքին գալիս էր, ինչ-որ լուրջ վերլուծություներ անելու կարիք չկա»:
«Հետեւաբար փաստակը, որ Սերժ Սարգսյանն օժտված է անձեռնմխելիությամբ, որեւէ իրավական հիմք չունի եւ չի դիմանում որեւէ քննադատության»:
Սիրելի ընկերներ, շնորհակալ եմ, որ եկել եք ինձ սատարելու, խնդրում եմ վերադառնալ տուն. Սերժ Սարգսյանը՝ դատարանի բակում
Քանի որ բեռնափոխադրումները չեն ընդհատվելու, այստեղ որեւէ խնդիր չի լինի տնտեսական առումով։
Ի վերջո ո՞վ է պատասխանատվություն կրելու խաղաղ պայմաններում ԶՈՒ-երում մահվան դեպքերի համար․ Արտակ Դավթյանը պատասխանեց, որ օրենքի առջեւ բոլորն են հավասար, իսկ մեղավորներին կորոշի դատարանը։
ԶՈՒ-երում մահվան 5 դեպքերի առթիվ հարուցված են քրեական գործեր, հանգամանքները պարզվում են։
Քննարկման թեման վերջին շրջանում Զինված ուժերում զինծառայողների մահվան դեպքերն են։
Սիմոնյանը նաեւ նորմալ է վերաբերում, որ Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանն ու մի խումբ իրավապաշտպաններ պատրաստվում են «ՈՉ»-ի շտաբ ձեւավորելու դիմում ներկայացնել։
Քարոզչության թիմում են նույն խմբակցության 43 պատգամավոր։
Քարոզարշավի ժամանակացույցն արդեն պատրաստ է։
Հենց սկզբից իշխանությունն իրավական հարթությունից հարցը տեղափոխել է բացառապես քաղաքական հարություն։
ԱԺ փոխնախագահը եւս մեկ անգամ վերահաստատեց իրենց այն պնդումը, որ ՍԴ-ն քաղաքականացված է, Հրայր Թովմասյանն ընտրված է անօրինական ձեւով, եւ փաստացի զբաղվում է քաղաքականությամբ։
Հայրապետյանը կարծիք հայտնեց, որ ներիշխանական պայքարի այս փուլերում Ադրբեջանը զերծ կմնա որեւէ էսկալացիայից։
Նույն խմբակցությունից Միքայել Մելքումյանն էլ շեշտեց, որ որոշումն ընդունվելու է բոլորի կարծիքները լսելուց հետո։
Նախագծին կողմ քվեարկեց 106 պատգամավոր, դեմ՝ 0, ձեռնխահ՝ 1։