Անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ ներառված սկզբունքներին՝ Հունաստանի ԱԳ նախարարը դրանք որակեց «իրատեսական և ներառական»:
Ռուսաստանը Արցախյան պատերազմից հետո մանեւրում է երկու իրարից տարբեր, որոշակիորեն նույնիսկ իրարամերժ տարբերակների միջեւ
Պատգամավորի խոսքով՝ խնդիրը շատ ավելի պրոբլեմային է դարձել, երբ հեռավար եղանակով հայհոյանք պատճառելու հնարավորությունները՝ հեռավար հայհոյանքը դարձել է հաճախակի:
Երբ որ ես ծանոթացա այսօրվա նիստի օրակարգին, հասկացա որ իզյումինկան Քրեական օրենսգրքի փոփոխություներն են, ես հասկանում եմ՝ ինչու է արվում, որովհետեւ նոր խորհրդարանում էքշընի եւ հայհոյանքի պակաս չի լինե
Ադրբեջանական կողմի գործողություների տրամաբանությունը նույնն է, ինչ մինչպատերազմյան իրավիճակը՝ նման սադրանքներ հրահրելով, ուժի սպառնալիքով պարտադրել Հայաստանին:
Սա միայն նրա համար չի, որ ինչ-որ մարդիկ պատասխան տան: Մենք պետք է դասեր քաղենք, միգուցե դա մնա գաղտնի, բայց լուրջ ինստիտուցիոնալ փաթեթ լինի, որպեսզի հասկանանք, թե նման իրավիճակներում որտեղ ենք սխալվել
Ավելի լայն՝ նկատի ունեմ ժողովրդավարական արժեքների դավանող տարբեր քաղաքական ուժերի հարթակ ստեղծել, դա է նպատակը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության եւ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորներն այսօր ԿԸՀ-ից ստացել են իրենց պատգամավորական մանդատները: ՀԺ-ի հարցին ի պատասխան այդ մասին տեղեկացրեց ...
«Կարո՞ղ է դուք էլ եք դուրս գալիս կուսակցությունից»,- հետաքրքրվեցինք: «Առանց մեկնաբանությունների»,- արձագանքեց Նահապետյանը:
ԱԺ կայքում արդեն իսկ հրապարակվել է ԱԺ առաջին նիստի օրակարգը:
Այո՛, ընտրությունները կարող են անցած լինել կեղծիքներով, և կարող էր լինել տարբերակ՝ արդյունքները չեղարկելու. Ռ. Բաքոյան
Առաջիկա հոկտեմբերի 17-ին եւ նոյեմբերի 14-ին Հայաստանում տեղի կունենան աննախադեպ մեծ ծավալի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ:
Այնուհետեւ ելնելով Ընտրական օրենսգրքի պահանջներից՝ ԿԸՀ նախագահը հանդես եկավ 8-րդ գումարման ԱԺ առաջին նստաշրջանի օրվա վերաբերյալ հայտարարությամբ:
«Սահմանադրական դատարանը գտնում է, որ դիմողները չեն հաղթահարել իրենց պահանջների համար հիմք ծառայող հանգամանքների ապացուցման համար անհրաժեշտ նվազագույն ապացուցողական շեմը»:
Հայկական կողմը առանց շտապելու պետք է օգտագործի ժամանակի գործոնը՝ հօգուտ մեր շահերի, որի հնարավորությունը կարծում եմ կա:
Ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացրել ՔՊ ցուցակը գլխավորող, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: Նա իշխող ուժի վարչապետի թեկնածուն է:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմն այսօր ստացել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում Արշակ Կարապետյանին նշանակելու մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը պաշտոնից ազատման դիմում է ներկայացրել:
ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում այսօր ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակի 3-րդ համարը ներկայացնող Լիլիթ Մակունցը:
ԿԸՀ-ն մինչեւ հուլիսի 21-ը ժամանակ է տվել քաղաքական ուժերին՝ իրենց ցուցակներում ներգրավված անձանց ինքնաբացարկների դիմումների համար: Ենթադրվում է, որ ԿԸՀ նիստը կհրավիրվի այս ժամկետի լրանալուց հետո: