Մի քանի տարվա ինտենսիվ աշխատանքի պարագայում Հայաստանն ավելի լուրջ դեր կխաղա տարածաշրջանային քաղաքականությունում եւ, կարելի է վստահաբար ասել, ամբողջովին կվերադառնա Մերձավոր Արեւելք:
Սեպտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ընդունեց Հունաստանի նորանշանակ դեսպան Նիկոլաոս Պիպերիգոսի հավատարմագրերը: Ալիեւը հստակ հասկացնել տվեց, որ դիվանագետին այս երկրում հեշտ չի լինելու:
Օգոստոսի 25-ը յուրահատուկ օր էր ՌԴ-Ադրբեջան հարաբերությունների համար. Մոսկվայում եւ Բաքվում տեղի ունեցան առանցքային գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումները:
Լուկաշենկոյի աննախադեպ ցածր վարկանիշը ստեղծված իրավիճակի պատճառներից մեկն է:
Այն բանից հետո, երբ Բելառուսի նախագահի երեք հիմնական հակառակորդները դուրս բերվեցին պայքարից, նրանց շտաբները հայտարարեցին «ջանքերը միավորելու» մտադրության մասին:
Ադրբեջանական սադրանքի սցենարը ենթադրում էր, որ ՈւԱԶ-ի անձնակազմը չի վերադառնալու, ինչը թույլ կտար սկսել «պատասխան» գործողություններ՝ միջադեպի պատասխանատվությունը գցելով հայկական կողմի վրա:
Մամեդյարովի դեմ արշավը նոր չէ սկսել, սակայն վերջին ամիսների ընթացքում զգալիորեն ակտիվացել է:
Վերջին ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի ներքաղաքական եւ սոցիալ-տնտեսական վիճակն այնքան է բարդացել, որ Բաքուն կրկին որոշել է վերադառնալ հանրության ուշադրությունը շեղելու փորձված ու անդավաճան տարբերակին:
«Ոչինչ չի մոռացվել, ոչինչ չի ներվել» կարգախոսով անցած ակցիան նվիրված էր 2019 թ. հունիսի 20-21-ի իրադարձությունների տարելիցին: Ակցիայի ընթացքում հնչել են հակակառավարական եւ հակառուսական կարգախոսներ:
Հունիսի 4-ին Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի տեղանունների հանձնաժողովի նախագահ Իսա Գաբիբեյլին հայտնեց, որ Շամախիի շրջանի Սաղիան գյուղն անվանափոխելու առաջարկ է ստացվել։
Սոցիալական պահանջներ ունեցող բողոքը, փոքր-ինչ ավելի զգայուն խնդիր առաջանալու պարագայում կարող է վերաճել լավագույն դեպքում սոցիալ-քաղաքական շարժման, իսկ վատագույնում՝ անկառավարելի անկարգությունների:
Վրաստանում մայիսի 22-ին՝ արտակարգ դրության ավարտին ընդառաջ ավարտին էր մոտենում նաեւ սահմանափակումներով պայմանավորված դադարը ներքաղաքական դաշտում:
Ո՛չ Բաքուն, ո՛չ Երեւանը չեն պատրաստվում զիջումների գնալ, այլ ուղղակի ժամանակ են ձգձգում՝ առերես ընդունելով ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի ձեւաչափը, բայց զարգացնելով յուրաքանչյուրն իր օրակարգը։
Մոլորակի ռազմական ծախսերն աճում են ավելի արագ, քան դրա բնակչությունը:
Ապրիլի սկզբին հույս արթնացավ, որ կորոնավիրուսի տարածման ֆոնին քաղաքական ուժերը մի կողմ կդնեն տարաձայնությունները եւ վերջ կտան շուրջ մեկ տարի տեւող քաղաքական ճգնաժամին՝ միավորվելով ընդդեմ համաճարակի:
Կարելի է համարել, որ գնային պատերազմն ավարտված է, սակայն մինչճգնաժամային իրավիճակին վերադառնալու մասին դեռ վաղ է խոսել:
Ընդդիմադիր «Կահոլ-Լավան» դաշինքի ղեկավար Բենի Գանցն ու գործող վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն տեւական բանակցություններից հետո համաձայնության են եկել կոալիցիա կազմելու հարցի շուրջ:
ՌԴ Պետդուման մարտի 10-ին կողմ քվեարկեց պատգամավոր Վալենտինա Տերեշկովայի նախաձեռնությանը՝ Վլադիմիր Պուտինի նախագահական ժամկետները «զրոյացնելու» դրույթը սահմանադրական փոփոխությունների մեջ ներառելուն:
Այս ընտրություններում, ինչպես եւ նախորդ երկուսում, ի հայտ են գալիս կուսակցությունների տարաձայնությունները, որոնք զրոյացնում են խմբակցությունների մակարդակով կոալիցիա ստեղծելու հավանականությունը:
Ադրբեջանի իշխանությունները մասամբ կատարել են խոստումը՝ ապահովելով ադրբեջանական ընտրական գործընթացի տարրերից մեկի՝ ընտրակեղծիքների թափանցիկությունը: