«Մեդիալաբ» կայքի տնօրեն եւ գլխավոր խմբագիր Մարիաննա Գրիգորյանի եւ նրա երեխայի հասցեին «ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում եւ անձնական նամակագրությամբ սպառնալիքներ հնչեցրած Հայկ Բերման Օհանյանը պաշտպանության նախարարության սպա է, դիպուկահար:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ վերջինս «Մեդիալաբ»-ի հրապարակած՝ ՊՆ-ին առնչվող ծաղրանկարի տակ հետեւյալ գրառումն էր թողել. «Ձեզ չի՞ թվում, որ չափն անցել եք: Նայեք էն ֆրանսիական բանի օրը չընկնեք»: Արդեն անձնական նամակով Գրիգորյանի ճշտող հարցին ի պատասխան նա նշել է, որ նկատի ունի ֆրանսիական «Շառլի էբդո» պարբերականի հետ տեղի ունեցածը: 2015 թվականի հունվարին երգիծական այդ շաբաթաթերթի դեմ իրականացված հարձակման հետեւանքով 12 մարդ էր զոհվել, եւս 10-ը վիրավորվել էին: Հայկ Բերման Օհանյան անունով օգտատերը անձնական նամակագրությամբ այլ սպառնալիքներ էլ է ուղղել խմբագրին, որոնք բոլորը Գրիգորյանը ներկայացրել է իրավապահներին: Երեկ «Հայկական ժամանակ»-ին հաջողվեց կապ հաստատել Հայկ Բերման Օհանյանի հետ: Նրա հետ հարցուպատասխանը ներկայացնում ենք ստորեւ:
- Պարոն Օհանյան, ինչո՞ւ եք սպառնացել «Մեդիալաբ» կայքի տնօրենին:
- Ոստիկանությունից բոլոր հարցերի պատասխանները կարող եք ստանալ, որ ոչ մի սպառնալիք չի եղել, դա ընդամենն իր ճիշտ մտածելակերպի բանն ա՝ հետագա գրանտներ շահելու համար, էդքան բան:
- Դուք պաշտպանության նախարարությունո՞ւմ եք աշխատում:
- Ասեցի՝ բոլոր հարցերը ոստիկանությանը:
- Ոստիկանությունն այս փուլում չի կարող ասել՝ դուք ՊՆ-ում եք աշխատո՞ւմ, թե՞ ոչ:
- Բոլոր հարցերը իրենց, հաջողություն:
- Այսինքն՝ պնդում եք, որ չե՞ք սպառնացել խմբագրին:
- Այո, տենց բան չի եղել: Հարց ա եղել անձնական նամակի մեջ՝ դուք ինձ սպառնո՞ւմ եք, պատասխան եղել ա՝ դուք ո՞վ եք, որ ձեզ սպառնամ:
- Դուք ասել եք, որ հակառակորդին այն աշխարհն ուղարկողն եք: Դա ի՞նչ է նշանակում:
- Հայոց բանակի ցանկացած սպա եւ զինվոր հակառակորդին էն աշխարհն ուղարկող ա, եւ եթե ինքն իրան համարում ա հակառակորդ, ուրեմն, իրա գործն ա:
- Դուք այդպիսի քանի՞ հակառակորդ եք այն աշխարհ ուղարկել:
- Դա արդեն ձեր գործը չի, Հայոց բանակիցանկացած սպա այդ գործով զբաղվում ա:
- Այնուամենայնիվ, ձեզ ոստիկանություն հրավիրել, բացատրություն վերցրե՞լ են, թե՞ ոչ:
- Բոլոր հարցերը իրանցից, հաջողություն:
Առաջին հայացքից ոչինչ չասող այս լուսանկարը եւ լատինատառ գրառումը Օհանյանի՝ անձնական նամակով Մարիաննա Գրիգորյանին ուղարկած սպառնալիքներից մեկն է միայն: Գրառումը թարգմանաբար նշանակում ՝ ապրիր այս օրդ, որովհետեւ վաղը կարող է չգալ:
Խմբագրին ուղարկված սպառնալիքներից եւս մեկը
Սա Հայկ Օհանյանի Ինստագրամի էջն է, որը, սակայն մեր զանգից հետո ջնջվեց
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից մեր հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ սույն դեպքով հետաքննությունը շարունակվում է:
Նյութն արդեն պատրաստ էր հրապարակման, երբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ «Մեդիալաբ»-ի տնօրենի հասցեին հնչած սպառնալիքների մասին մամուլի հրապարակումների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազությունում երեկ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (սպանության, առողջության ծանր վնաս պատճառելու կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը): Նախաքննություն կատարելու համար գործն ուղարկվել ՀՀ Քննչական կոմիտե:
Մարիաննա Գրիգորյանի հասցեին ուղղված սպառնալիքներ հնչեցնելու վերաբերյալ նախօրեին դատապարտող հայտարարություն է տարածել նաեւ Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը: «Լրատվամիջոցների դեմ հարձակումները, օրինակ՝ վերջերս «Մեդիալաբի» տնօրենին ուղղված սպառնալիքներն ատելության դրսեւորումներ են ժողովրդավարության համար կենսական մամուլի ազատության դեմ»,- նշված էր դատապարտող հայտարարությունում: