Եթե Միքայել Մինասյանին առաջադրեն, ՀՀԿ-ի կեսը կվազի Ազատության հրապարակ. Նիկոլ Փաշինյան
Ազատություն ռադիոկայանն այսօր Հրազդանում «ֆեյսբուքյան ասուլիս» անցկացրեց ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Փաշինյանը նշեց, որ շատ հաճախ հարցնում են՝ ինքը Սերժ Սարգսյանի դեմ է պայքարո՞ւմ, թե՞ ռեժիմի, նա պատասխանեց՝ եթե մեծ քանակությամբ ժողովուրդ հավաքվեց եւ այդ ճնշման տակ Սերժ Սարգսյանը չառաջադրվեց, ապա բնական է նաեւ, որ եթե Արմեն Աշոտյանին առաջադրեն կամ Կարեն Ավագյանին, նույն ժողովուրդը կստիպի, որ նրանք չդառնան վարչապետ:
Հարցին՝ ի՞նչ սպասել ապրիլի 13-ին, Փաշինյանը պատասխանեց, որ կախված է, թե ինչքան մարդ կհավաքվի: «Եթե մենք չկարողանանք կասեցնել Սերժ Սարգսյանի 3-րդ ժամկետը, նշանակում է՝ ՀՀ քաղաքացիների կամարտահայտություն տեղի չի ունեցել: 50 հազար ժողովրդով հնարավոր է ոստիկանական պատնեշը հաղթահարել: ՀՀ քաղաքացին, եթե կամարտահայտվի, ես ինձ համարում եմ այդ կամարտահայտման ի կատար ածման երաշխավորը»:
Հարցին՝ ընդունո՞ւմ է, որ սխալ է արել, որ դաշինք է կազմել Քոչարյանի վարչապետ Արամ Սարգսյանի եւ Էդմոն Մարուքյանի հետ, Փաշինյանը պատասխանեց. «Մենք արել ենք տվյալ իրավիճակից բխող քայլ, եւ այդ քայլի շուրջ եղել է որոշակի հանրային ըմբռնում, եւ ես հույս ունեմ, որ մեր դաշինքի գործընկերների հետ կքննարկենք եւ կլուծենք բոլոր խնդիրները: Քաղաքականության մեջ եւ կյանքում հնարավոր է ամեն ինչ ներկայացնել որպես սխալ»:
Հարցին՝ եթե Սերժ Սարգսյանը հաղթի, ինքը կհեռանա՞ քաղաքականությունից, Փաշինյանը նշեց, որ եթե ժողովուրդը տասնյակ հազարներով դուրս գա պայքարի եւ ինքը չկարողանա արդյունքի հասնել, այդ ժամանակ կհեռանա քաղաքականությունից, բայց եթե քիչ քանակությամբ մարդ դուրս գա փողոց, ապա ինքն արդեն ոչինչ չի կարող անել:
«Կոչ եմ անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր համոզված են, որ ես իշխանական պրոյեկտ եմ, կայացնել դատավճիռը, եւ կազմակերպել իմ գնդակահարությունը»,- նշեց Փաշինյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե շատերը կարծում են, որ ինքն իշխանական պրոյեկտ է:
Հարց հնչեց՝ եթե վերջին պահին Սերժ Սարգսյանը որոշի չառաջադրվել եւ նրա փոխարեն որոշեն առաջադրել Միքայել Մինասյանին կամ մեկ այլ ՀՀԿ-ականի, ո՞րն է լինելու իր քայլը: Փաշինյանը պատասխանեց, որ միամիտ է պետք լինել նման բան մտածելու համար, քանի որ, ըստ էության, Սերժ Սարգսյանին արդեն պաշտոնապես առաջադրել են, եւ եթե նման բան լինի, որ Միքայել Մինասյանին առաջադրեն, ապա ՀՀԿ-ի ներսում պայթյուն կլինի, ՀՀԿ-ի կեսը կվազի Ազատության հրապարակ, եւ դիմացներն անգամ ոստիկանական պատնեշներով հնարավոր չի լինի առնել:
Փաշինյանը հիշեց Կարգին հաղորդման այն սկետչը, որ սատանայի հետ գործարք է կնքվում, եւ վերջում ասում է՝ սա որտե՞ղ է ինձ գցում: «Տպավորություն է, թե մեր հարգելի օգտատերերն անընդհատ հարց են տալիս, որ հասկանան, թե ես իրենց որտեղ եմ գցում: Սիրելի հայրենակիցներ, ես ձեզ ոչ մի տեղ չեմ գցում, դուք կայացրեք ձեր որոշումը, եւ այդ որոշումը իրականություն կդառնա»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը: